TVN24 | Kultura i styl

Zmarła Maria Koterbska

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek zmarła Maria Koterbska – dama polskiej piosenki, znana z przebojów takich jak "Augustowskie noce", "Serduszko puka w rytmie cza-cza" czy "Karuzela". Artystka miała 96 lat. Informację o śmierci bielszczanki przekazał w mediach społecznościowych prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki – Marii Koterbskiej" – napisał w poniedziałek na Facebooku prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Jak dodał, "legendarna artystka 13 lipca ub.r. świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha". "Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak 'Karuzela', 'Serduszko puka w rytmie cza-cza', 'Augustowskie noce' i wiele innych" – napisał samorządowiec.

Klimaszewski złożył też kondolencje bliskim artystki. "Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt" – napisał.

Jej przeboje śpiewała cała Polska

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Nigdy na stałe nie wyjechała z rodzinnego miasta. Karierę zaczynała po wojnie, a największą popularność zdobyła w latach 50. W repertuarze miała 1500 piosenek, w tym około 400 nagranych. Jej największe przeboje – "Karuzelę", "Rudzielca", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" i "Parasolki" śpiewała cała Polska. Teksty dla Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka.

Koterbska była matką aktora i kompozytora Romana Frankla. W 1999 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości