Kultura i styl

Madonna oskarżona o rasizm. Przeprasza za zdjęcia Mandeli i Kinga

Kultura i styl

Internauci przerabiają okładkę najnowszej płyty Madonny
TwitterZdjęcia, które udostępniła Madonna, wywołały kontrowersje

W mediach społecznościowych zawrzało. Kolejny raz za sprawą Madonny i jej nowego krążka "Rebel Heart". Pomysł internautów na przerabianie okładki płyty, tak jej się spodobał, że najciekawsze prace udostępnia na swoich profilach w serwisach społecznościowych. Jednak przeróbki, do których wykorzystano zdjęcia Nelsona Madeli i Martina Luthera Kinga Jr., wywołały kontrowersje.

Okładka płyty Madonny "Rebel Heart"Facebook/Madonna

Duże zainteresowanie wśród fanów wzbudziła okładka krążka "Rebel Heart" (ukaże się 10 marca), na której występuje Madonna, a jej twarz mocno oplątaną jest sznurkiem. Okładka albumu szybko doczekała się kreatywnych przeróbek i memów. Do tej pory najciekawsze z nich artystka zamieszcza na swych kontach na Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Jedne z ostatnich zdjęć wywołały jednak kontrowersje. Gdy Madonna udostępniła zdjęcia, na których widnieją twarze czarnoskórych działaczy, spłynęła na nią fala krytyki. Internauci są oburzeni i nie rozumieją, jak wokalista mogła pokazać spętaną sznurem twarz autorytetów takich jak m.in. Nelson Mandela czy Martin Luther King Jr. W komentarzach internauci posądzają ją o rasizm.

Post użytkownika Madonna.

Przeprosiny

Po fali zarzutów skierowanych w stronę Madonny ta szybko przeprosiła. Na oficjalnym profilu na Facebooku napisała: "Przepraszam. Nie porównuję się z nikim. Podziwiam tu jedynie zbuntowane serca (rebel hearts). Nie jest to przestępstwo, obraza czy przejaw rasizmu. Zrobiłam podobnie z Michaelem Jacksonem, Fridą Kahlo i Marilyn Monroe. Czy mówię, że jestem nimi? Nie. Mówię tylko, że też mieli zbuntowane serca. Poza tym to nie moje dzieło, lecz fanów. Ja tylko opublikowałam zdjęcia, które oni stworzyli. Moi fani też nie są rasistami. Skoro ich zdaniem znajduję się w tej samej grupie, co pozostali, to dziękuje. Schlebia mi to i mam nadzieję, że uda mi się osiągnąć jedną tysięczną tego, co osiągnęli ci ludzie".

Post użytkownika Madonna.

#StopMadonna2015

Przeprosiny i wyjaśnienia wokalistki nie przekonały jednak wszystkich. Na Twitterze powstał hashtag #StopMadonna2015. Używają go osoby, które apelują o przestanie przerabiania zdjęć.

Literally opened Twitter to say this #stopMadonna2015 "@hoskas: Madonna! Enough already, for god's sake."— Vanessa (@nessaestrada) styczeń 2, 2015

Skradzione utwory

Po raz pierwszy głośno o płycie zrobiło się gdy Madonna przyspieszyła wydanie 6 utworów z nowego krążka. Artystka podjęła taką decyzję, po tym jak niektóre z nieskończonych piosenek w wersji demo wyciekły do sieci. Zdaniem Madonny zostały skradzione.

Autor: kl\mtom / Źródło: The Guardian, Twitter, Facebook\Madonna

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Madonna

Pozostałe wiadomości