Kultura i styl

Miasto Beatlesów z prestiżowym tytułem

Kultura i styl

ShutterstockLiverpool dziesiątym Miastem Muzyki UNESCO

Miasto Beatlesów wyróżnione zostało prestiżowym tytułem „Miasto Muzyki” nadawanym przez UNESCO. Wśród dotychczas wyróżnionych miast są Katowice.

Liverpool, po Glasgow, jest drugim brytyjskim miastem, które dołączyło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Sieć powołana została w 2004 roku i skupia 70 miast w siedmiu kategoriach: miasta muzyki, miasta literatury, miasta filmu, miasta rzemiosła i rękodzieła, miasta dizajnu, miasta sztuk medialnych oraz miasta gastronomii.

Głównym zadaniem Sieci Kreatywnych Miast UNESCO jest pogłębianie współpracy pomiędzy miejscami, których polityka rozwoju, promocji oraz polityka kulturalna zorientowane są na jedną z dziedzin kreatywności. Pierwszym polskim miastem, które dołączyły do sieci był Kraków, który w 2013 roku jako drugie nieanglojęzyczne miasto świata zostało ogłoszone Miastem Literatury UNESCO.

UNESCO doceniło muzyczne możliwości Liverpoolu

Liverpool wpisany został już na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz nazwany za światową "Światową Stolicę Muzyki Pop". Prestiżowy tytuł Miasta Muzyki miasto otrzymało w uznaniu za to, że muzyka ma „miejsce w sercu miejskiego życia” - jak powiedział BBC przedstawiciel liverpoolskiej rady miasta. UNESCO doceniło miejską scenę muzyczną, ale również możliwości edukacji muzycznej, atrakcje turystyki muzycznej oraz potencjał kreowania światowej klasy talentów. Z uznaniem zwrócono uwagę na 175-letnią historię Filharmonii Liverpoolskiej.

Joe Anderson, burmistrz Liverpoolu, powiedział, że miasto "znane jest z dużego wpływu muzycznego, a tytuł jest ostatecznym i właściwym wyróżnieniem dla miasta, które oddycha muzyk". - To nie jest żadna tajemnica, że muzyka jest jednym z najważniejszych powodów, który ściąga do miasta turystów - wystarczy popatrzyć na liczbę ludzi odwiedzających Historię Beatlesów oraz na tłumy uczestników corocznych festiwali takich jak: Sound City czy LIMF - dodał burmistrz.

To nie tylko historia

Anderson powiedział także, że jest przekonany, że przyznany miastu tytuł zapewni mu globalne i prestiżowe wsparcie, aby te inicjatywy mogły się dalej rozwijać. Podkreślił, że wyróżnienie ze strony UNESCO to nie tylko docenienie wkładu miasta w historię muzyki, ale przede wszystkim „tych wszystkich niesamowitych rzeczy, które się właśnie dzieją”.

Tytuł Miasta Muzyki Liverpool otrzymał zaledwie dwa tygodnie po tym jak trzy miejskie festiwale muzyczne: Sound City, Creamfields i LIMF, wygrały nagrody UK Festival Award 2015.

Pozostałe Miasta Muzyki to: Glasgow (Wielka Brytania), Katowice (Polska), Bogota (Kolumbia), Hanower (Niemcy), Mannheim (Niemcy), Hamamatsu (Japonia), Gandawa (Belgia), Brazzaville (Kongo), Sewilla (Hiszpania).

Autor: tmw//gak / Źródło: BBC News, NME

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości