Kultura i styl

Noblowski odczyt Olgi Tokarczuk

Kultura i styl


W sobotę po południu w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej laureaci literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 prezentują swoje odczyty. Transmisja na żywo na tvn24.pl.

10 października Akademia Szwedzka poinformowała, że Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. W uzasadnieniu podkreślono, że Polka została nagrodzona "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". To pierwszy literacki Nobel dla naszego obywatela od 23 lat.

W sobotę polska pisarka oraz drugi laureat literackiego Nobla - Austriak Peter Handke - zaprezentują swoje noblowskie odczyty. Jak poinformowała Fundacja Noblowska, esej Olgi Tokarczuk zatytułowany jest "Czuły narrator". Tekst odczytany zostanie przez autorkę w języku polskim.

Tydzień noblowski

W czwartek Polka przyleciała do Sztokholmu, gdzie 10 grudnia odbędzie się ceremonia wręczenia nagród. W tym roku literacka Nagroda Nobla zostanie wręczony podwójnie - za rok 2018 i 2019 rok. Uroczystość odbędzie się w filharmonii sztokholmskiej, a wieczorem wydany zostanie w sztokholmskim Ratuszu królewski bankiet.

Ceremonię poprzedza tak zwany tydzień noblowski, który rozpoczął się w piątek. Tego dnia Tokarczuk spotkała się z dziennikarzami w Akademii Szwedzkiej. Później odwiedziła Muzeum Nagrody Nobla na Starym Mieście w Sztokholmie wraz z pozostałymi 13 nagrodzonymi noblistami. Laureaci zwyczajowo złożyli autografy na krzesłach, które będą wykorzystywane w muzealnej kawiarni. Pisarka złożyła również wizytę w szkole w imigranckiej dzielnicy Tensta w Sztokholmie.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie Paweł Ruszkiewicz zapowiedział, że podczas Tygodnia Noblowskiego Olga Tokarczuk weźmie udział także w dwóch spotkaniach zorganizowanych we współpracy z polską ambasadą. Noblistka spotka się ze swoimi tłumaczami oraz z korpusem dyplomatycznym. Jak poinformowano, wydarzenia te odbędą się w siedzibie Instytutu Polskiego oraz w rezydencji ambasady RP i będą miały charakter zamknięty.

Literacka Nagroda Nobla

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty. Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona najważniejszym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła poetkę Wisławę Szymborską.

W 2018 roku nie wręczono literackiego lauru w związku ze skandalem obyczajowym. W związku z tym w tym roku przyznano dwie nagrody. Nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Polskie Noble literackieAdam Ziemienowicz , Maciej Zieliński | PAP

Autor: momo//kg / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości