Laureatka dowiedziała się o Noblu od dziennikarza. "Nie! Naprawdę?"

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2022 rok uhonorowano pisarkę Annie Ernaux. O otrzymaniu wyróżnienia Francuzka dowiedziała się, odbierając telefon od reportera szwedzkiej agencji. - Nie! Naprawdę? - zareagowała. Zapowiedziała też, że przyjedzie 10 grudnia do Sztokholmu, aby odebrać nagrodę.

Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2022 rok uhonorowano francuską pisarkę Annie Ernaux. Jest ona 17. kobietą wśród dotychczasowych laureatów. Doceniona została za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz kolektywne ograniczenia indywidualnej pamięci".

Akademii Szwedzkiej nie udało się skontaktować z Ernaux przed ogłoszeniem werdyktu, jak to jest w zwyczaju. O otrzymaniu literackiego Nobla pisarka dowiedziała się, odbierając telefon od reportera szwedzkiej agencji TT. - Nie! Naprawdę? - zareagowała.

- Pracowałam dziś rano, telefon dzwonił cały czas, ale nie odbierałam - dodała nowa noblistka.

Szef działu kultury największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" Bjoern Wiman ocenił, że tegoroczny werdykt można określić jako "klasyczny" oraz "oczekiwany". - Dzięki Nagrodzie Nobla pisarka stanie się bardzo popularna. Wybór Annie Ernaux pokazuje, że Akademia Szwedzka bierze pod uwagę nie tylko jakość, której niezaprzeczalną reprezentantką jest noblistka, ale również rozkład płci oraz oczekiwania publiczności - podkreślił Wiman.

Ernaux przyjedzie do Sztokholmu 10 grudnia

Tegoroczna noblistka w rozmowie ze szwedzką telewizją SVT zapowiedziała, że przyjedzie do Sztokholmu 10 grudnia, aby odebrać Nagrodę Nobla oraz wygłosić noblowski wykład. Odczyt jest obowiązkiem noblisty.

- To dla mnie wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność. Odpowiedzialność, aby świat był sprawiedliwy - powiedziała Ernaux.

Twórczość noblistki

Cechami charakterystycznymi twórczości 82-latki są krótkie, pisane oszczędnym stylem powieści autobiograficzne, w których otwarcie przygląda się emocjom. Debiutowała w 1974 roku "Les Armoires vides", jednak przełomowe w jej karierze były kolejne tytuły, opisujące życie i śmierć jej rodziców. Chodzi o "La place" ("Miejsce" w polskim przekładzie z 1989 roku) oraz "Une femme", które ugruntowały jej literacką pozycję. "Miejsce" doceniono Nagrodą Renaudot - jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich we Francji.

Choć szybko zaczęła być porównywana do Simone de Beauvoir, to Ernaux stworzyła własny styl, wpisując wątki autobiograficzne w konteksty społeczne, polityczne, historyczne oraz kulturowe. W 2017 roku uhonorowano ją Nagrodą im. Marguerite Yourcenar za całokształt twórczości.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego najwięksi pisarze nie dostali Nobla. Kronika wypadków wstydliwych

Nagroda Nobla 2022 - dotychczas ogłoszeni laureaci

Poniedziałkowe ogłoszenie laureatów z dziedziny fizjologii lub medycyny rozpoczęło serię konferencji prasowych, podczas których poznajemy kolejnych laureatów. Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny został szwedzki badacz Svante Pääbo "za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka".

We wtorek Królewska Szwedzka Akademia Nauk poinformowała, że Nagrodą Nobla 2021 z fizyki doceniono Alaina Aspecta (Francja), Johna F. Clausera (USA) i Antona Zeilingera (Austria) "za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie naruszenia nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową".

W środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk oświadczyła, że w dziedzinie chemii w tym roku doceniono Carolyn R. Bertozzi (USA), Mortena Meldala (Dania) i K. Barry'ego Sharplessa (USA) za rozwój nowych metod syntezy chemicznej, które pozwoliły uprościć proces syntezy nawet skomplikowanych cząsteczek.

W piątek w Oslo Norweski Komitet Noblowski ogłosi laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy w poniedziałek, 10 października w Sztokholmie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości