Kultura i styl

Najsłynniejsze polskie legendy powracają. Smok wawelski i Twardowski według Bagińskiego

Kultura i styl

"Smok"
materiały promocyjne AllegroTomasz Bagiński przedstawił własną wersję legendy "O smoku wawelskim"

Czołowi polscy filmowcy i literaci zaangażowali się w projekt „Legendy Polskie”, którego celem było uwspółcześnienie tradycyjnych historii. Powstały dwa filmy krótkometrażowe i ebook ze zbiorem sześciu opowiadań.

Na projekt "Legendy Polskie” składają się dwa filmy krótkometrażowe w reżyserii Tomasza Bagińskiego ze zdjęciami Łukasza Żala oraz ebook z sześcioma opowiadaniami, które są współczesnymi wersjami tradycyjnych polskich legend.

Stuhr i Więckiewicz u Bagińskiego

- Pomysł legend zrodził się z potrzeby sprawdzenia, czy w polskim kinie jest w ogóle możliwa masowa rozrywka spod znaku science fiction. Gatunek ten jest w tej chwili głównym filarem rozrywkowego kina światowego, a w polskim kinie praktycznie nie istnieje. Wybór polskich legend jako tematu był naturalny. O ile na świecie opowiadanie na nowo mitów, baśni i legend ma długą tradycję, o tyle w Polsce przykłady można liczyć na palcach jednej ręki i nie dotyczą one kina – tłumaczy Tomasz Bagiński, reżyser filmów.

Kamczatkov i Twardowsky

W ramach „Legend Polskich” powstały dwa krótkie metraże „Smok” i „Twardowsky”. Pierwszy z ich to uwspółcześniona wersja legendy "O smoku wawelskim”, jednak tym razem postrachem Krakowa nie jest potężny stwór, ale wytatuowany, umięśniony brutal – Adolf Kamczatkov. Porywa młode kobiety, które więzi w jednej z podmiejskich willi. Wśród porwanych znalazła się Ola, ukochana Janka – młodego geniusza i konstruktora robotów. Chłopak dzięki swojej przebiegłości wpada na pomysł, jak przechytrzyć Kamczatkova. W filmie udział wzięli między innymi Jerzy Stuhr i Kim Kold.

W drugim filmie Pan Twardowsky żyje samotnie na księżycowej stacji kosmicznej i nie może się pogodzić ze swoim losem, który jest konsekwencją paktu z diabłem. Pewnego dnia samotnię Twardowskyego odwiedza piękna kobieta - a w rzeczywistości szatan. Twardowsky wykorzystuje okazję i ucieka. Nie na długo. W rolach głównych pojawią się Robert Więckiewicz i Aleksandra Kasprzyk.

Legendy polskie w wersji science fiction

Obok filmów Bagińskiego w projekcie pojawi się darmowy ebook, który zawiera sześć opowiadań napisanych przez współczesnych polskich pisarzy: Elżbietę Cherezińską, Roberta Wegnera, Łukasza Orbitowskiego, Rafała Kosika, Kubę Małeckiego i Radka Raka.

Pojawią się zupełnie nowe wersję takich legend jak: „Bazyliszek”, „Kwiat Paproci”, „Smok Wawelski”, „O śpiących rycerzach”, „Żywa woda” i „Pan Twardowski”. Wśród stylów opowieści mamy historie alternatywne, przewrotne sci-fi, humoreskę o o zabarwieniu patriotycznym.

- Stworzyliśmy współczesną opowieść o nas samych, Polakach, i tych naszych cechach, z których możemy i powinniśmy być dumni – powiedział Marcin Dyczak, dyrektor marketingu Allegro.

Projekt powstał z inicjatywy Allegro we współpracy z Platige Image oraz Fish Ladder.

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe Allegro

Pozostałe wiadomości