Kultura i styl

Legendarny koncert pod znakiem rekordów

Kultura i styl

Aktualizacja:
 
teatroallascala.orgGeorges Pretre podczas koncertu

Noworoczny koncert z Wiednia - najbardziej medialne wydarzenie z dziedziny muzyki klasycznej - poprowadzi w tym roku, po raz drugi, francuski dyrygent Georges Pretre. Już w zeszłym roku urodzony w 1924 roku Pretre pobił rekord oglądalności, teraz jeszcze go wyśrubuje.

Tegoroczny koncert w ogóle stoi pod znakiem rekordów - muzyka z Wiednia popłynie w piątek, 1 stycznia roku 2010, do 72 krajów, w tym 45 europejskich. To większa publika, niż kiedykolwiek wcześniej.

50 milionów widzów

Do długiej listy państw, które transmitują tradycyjny koncert z Wiednia, dołączyły Mongolia, Mozambik, Sri Lanka, a także Trynidad i Tobago. To doroczne wydarzenie będzie oglądać prawie 50 mln telewidzów na całym świecie.

Po raz pierwszy koncert będzie transmitowany w formacie HD i będzie osiągalny w internecie na jednej ze stron publicznej telewizji austriackiej.

Jedyny Francuz

Dla 85-letniego Georgesa Pretre'a to kolejne spotkanie z Wiedeńskimi Filharmonikami, z którymi po raz pierwszy pracował w roku 1962. Jest jedynym dyrygentem francuskim zaproszonym do poprowadzenia prestiżowego koncertu noworocznego.

Poprowadzi muzyków w słynnej "Złotej Sali" Musikverein, ozdobionej 30 tys. kwiatów z San Remo.

Koncerty noworoczne Filharmoników Wiedeńskich odbywają się od roku 1939.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: teatroallascala.org

Pozostałe wiadomości