Kultura i styl

Oto najlepiej oceniany film w historii. Zmiana na czele prestiżowego rankingu

Kultura i styl

"Lady Bird" Grety Gerwig
United International Pictures Polska"Lady Bird" Grety Gerwig podbija serca widzów i krytyków

Komediowy debiut Grety Gerwig "Lady Bird" stał się najlepiej ocenianym filmem wszech czasów w serwisie Rotten Tomatoes. Niezwykły film, o którym mówi się jako czarnym koniu zbliżającego się rozdania Oscarów, zdetronizował "Toy Story 2" z 1999 roku.

"Obywatel Kane", "Wszystko o Ewie", "Deszczowa piosenka", "12 gniewnych ludzi" - to niektóre klasyczne tytuły, które oceniono na "100 procent świeżości" w serwisie Rotten Tomatoes. Jednak przez lata najlepiej ocenianym filmem był "Toy Story 2" z 1999 roku, który zdobył najwięcej pozytywnych recenzji.

Klasyczna już animacja została właśnie zdetronizowana przez komediowy debiut "Lady Bird" Grety Gerwig. Grany właśnie w amerykańskich kinach film zdobył 170, czyli o siedem więcej niż "Toy Story 2", entuzjastycznych recenzji z oceną "100 procent świeżości".

"Spełnienie marzeń"

- Wsadziliśmy całe serce i dusze w ten film. Ostatnim etapem tej zespołowej sztuki filmowej jest przekazanie filmu widowni i krytykom - powiedziała Greta Gerwing w rozmowie z Rotten Tomatoes.

- Ten niezwykle ciepły odbiór jest spełnieniem marzeń. Dziękuję każdemu, kto zobaczył ten film i napisał o nim tak troskliwie - mówiła reżyserka, nie kryjąc szczęścia.

"Lady Bird" to pseudonim Christine McPherson, która nieustannie kłóci się ze swoją matką. Obie są do siebie bardzo podobne, łączy ją ta sama empatia, silna wola i mocne charaktery. Akcja filmu ma miejsce w Sacramento w 2002 roku. Jest to nie tylko wnikliwy obraz amerykańskiego społeczeństwa po atakach z 11 września 2001 roku, ale również swoiste studium relacji córki i matki. Grające główne role Saoirse Ronan i Laurie Metcalf - zdaniem amerykańskich krytyków - przejdą do historii kina jako jeden z najwspanialszych aktorskich duetów.

Polska premiera filmu odbyła się podczas festiwalu Camerimage w Bydgoszczy, a do kin wejdzie on w najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Zdaniem amerykańskich i brytyjskich krytyków "Lady Bird" jest czarnym koniem rozpoczynającego się niebawem sezonu nagród filmowych.

Autor: tmw/adso / Źródło: Rotten Tomatoes, The Independent

Źródło zdjęcia głównego: United International Pictures Polska

Pozostałe wiadomości