TVN24 | Kultura i styl

Rozstrzygnięcie programu "Kultura w sieci". 2223 artystów otrzyma stypendia

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
pp/tr
Źródło:
PAP
Minister kultury Piotr Gliński o rozstrzygnięciu stypendialnej części programu "Kultura w sieci"
Minister kultury Piotr Gliński o rozstrzygnięciu stypendialnej części programu "Kultura w sieci"TVN24
wideo 2/3
TVN24Minister kultury Piotr Gliński o rozstrzygnięciu stypendialnej części programu "Kultura w sieci"

W ramach stypendialnej części programu "Kultura w sieci" zostaną przyznane 2223 artystom i twórcom trzymiesięczne stypendia - każde w łącznej wysokości dziewięciu tysięcy złotych. O rozstrzygnięciu konkursu poinformował na konferencji prasowej wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. W sumie na tę część programu przeznaczono 20 mln zł.

- Ogłaszamy zakończenie konkursu stypendialnego "Kultura w sieci", ogłoszonego w ramach pomocy dla artystów w czasie pandemii - powiedział minister kultury Piotr Gliński na konferencji prasowej. Minister przypomniał, że stypendia dla twórców są drugą częścią programu "Kultura w sieci". Pierwsza obejmowała dotacje dla firm, NGO-sów i instytucji samorządowych.

Gliński poinformował, że 2223 osoby otrzymają 9 tysięcy złotych na 3 miesiące, po 3 tys. zł miesięcznie. Jak mówił, "to jest takie wsparcie tej działalności, którą w nowej formie, w formie internetowej, będą prezentowali twórcy z dziewięciu różnych kategorii".

Przekazał, że wśród przyznanych stypendiów są różne projekty, m.in. blog pracy wiolonczelistki, czytanie wierszy, prezentacja działalności artystycznych w obszarze sztuk wizualnych, sztuka budowania warsztatów tkackich. - Zróżnicowanie jest bardzo duże - podkreślił minister.

Trzy miesiące zamiast sześciu. "Dzięki temu lista stypendystów jest dwukrotnie dłuższa"

Stypendia zostały przyznane w kategoriach: Muzyka (743), Sztuki wizualne (499), Animacja i edukacja kulturalna (419), Literatura (160), Film (110), Teatr (101), Twórczość ludowa (86), Taniec (57) oraz Zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury (48).

MKiDN poinformowało, że "ze względu na ogromną liczbę wnioskujących (4 370 poprawnych formalnie wniosków) minister podjął decyzję o przyznaniu stypendiów trzymiesięcznych zamiast sześciomiesięcznych". "Dzięki temu lista stypendystów, którzy uzyskali wsparcie, jest dwukrotnie dłuższa" - podkreśla resort.

Rozstrzygnięty program stypendialny to drugi element programu "Kultura w sieci", kierowany bezpośrednio do środowisk twórczych. Wsparcie w ramach programu otrzymało łącznie 3 tysiące 405 projektów.

Minister Piotr Gliński poinformował o rozstrzygnięciu stypendialnej części programu "Kultura w sieci"TVN24

"Jedna z wielu form wsparcia artystów i instytucji kultury"

Program "Kultura w sieci" składa się z dwóch części – dotacji i stypendiów. W ramach części dotacyjnej, rozstrzygniętej 15 maja, wsparcie otrzymało 1 182 beneficjentów z całej Polski. Wysokość wsparcia to 60 mln zł.

Ministerstwo Kultury wskazuje, że program "Kultura w sieci" to "jedna z wielu form wsparcia artystów i instytucji kultury w czasie epidemii". Wymienia m.in. zapomogi socjalne (do tej pory przyznano ponad 3 tys. zapomóg na łączną kwotę ponad 5,5 mln zł), program "Kultura-Interwencje" (10 mln zł zostało przekazane na wsparcie lokalnych przedsięwzięć, dofinansowanie otrzymało 277 beneficjentów z całego kraju), stypendia dla twórców filmowych (Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał prawie 500 stypendiów na łączną kwotę ponad 1 mln 200 tys. zł., to indywidualne wsparcie w wysokości 2400 zł brutto).

W komunikacie MKiDN zwrócono uwagę również na programy ministra – z łącznym budżetem ok. 390 mln zł (ok. 55 mln zł zwiększenia w stosunku do pierwotnego budżetu). Jak napisano, "zmiana regulaminów dostosowuje programy do obecnej sytuacji, umożliwiając obniżenie wkładu własnego oraz przeniesienie części działań np. do sieci lub zmiany w harmonogramie realizacji".

Piotr Gliński o pomocy ministerstwa dla artystów
Piotr Gliński o pomocy ministerstwa dla artystów (fragment programu "Koronawirus. Raport")TVN24

Ministerstwo Kultury przypomniało, że w stypendiach ministra zwiększono budżet do 6,5 mln zł (wzrost środków o 5 mln zł) oraz to, że Polska wystąpiła do UE o zerową stawkę VAT na książki drukowane.

MKiDN: wsparcie dla ludzi kultury jest w Tarczy Antykryzysowej

Resort kultury przekazał, że "szereg konkretnych rozwiązań dla ludzi kultury oferuje również Tarcza Antykryzysowa – m.in. trzykrotne świadczenie postojowe (2080 lub 1300 zł), pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys. zł czy zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące". "Ze wsparcia w zakresie dopłat do wynagrodzeń mogą skorzystać także zarządcy Pomników Historii i miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Tarczą Antykryzysową objęte są również organizacje pozarządowe" - zwrócono uwagę.

Przypomniano, że ponadto minister kultury powołał Zespół Antykryzysowy, do którego należą przedstawiciele związków i stowarzyszeń twórczych. "Wspólnie z artystami wypracowujemy nowe rozwiązania dla sektora kultury. Przy MKiDN rozpoczął również działanie Zespół Antykryzysowy ds. Rynku Książki, a w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu eksperckiego dotyczącego teatru" - napisano.

Resort kultury zadeklarował, że po epidemii chce "pomóc odmrozić sektor kultury", dlatego planuje "uruchomienie specjalnego programu rekompensującego straty w kulturze". Przekazano, że "na ten moment budżet to 50 milionów złotych". 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński był gościem weekendowego wydania "Koronawirus. Raport", w którym mówił o pomocy dla artystów. Zobacz rozmowę:

Cała rozmowa z Piotrem Glińskim o pomocy dla artystów
Cała rozmowa z Piotrem Glińskim o pomocy dla artysówTVN24

Autor:pp/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości