Kultura i styl

Kto czyta - nie błądzi. Na antenę TVN24 wraca "Xięgarnia".

Kultura i styl

Prowadzącymi magazyn pozostają Agata Passent oraz Filip Łobodziński

W sobotę 6 września o godzinie 18.00 na antenę TVN24 wraca magazyn "Xięgarnia". Autorzy przygotowali wiele nowości, które pojawią się systematycznie w kolejnych programach. Wśród nich będą nowe cykle recenzenckie, felietony i materiały reportażowe poświęcone pisarzom.

Na antenie obejrzymy też fragmenty nowych wywiadów z autorami, tłumaczami 
i wydawcami, jakie przygotowuje związany z programem portal xiegarnia.pl. W portalu natomiast znajdzie się miejsce na wszystko to, co nie zmieści się w programie, jak dalszy ciąg rozmowy w studiu czy "making of" (kulisy powstawania programu).

Trzeci rok "Xięgarni"

Wśród gości "Xięgarni" będą między innymi: Olga Tokarczuk, Eustachy Rylski, Dawid Grossman, Zygmunt Miłoszewski, John Banville czy Szczepan Twardoch.

- Zaczynamy właśnie trzeci rok produkcji "Xięgarni". Za nasz największy sukces uważamy zebranie stałego grona widzów - około 120 tysięcy - którzy co tydzień zasiadają przed telewizorami, by dowiedzieć się, co interesującego znajdą na półkach księgarń i bibliotek - mówi Maciek Starczewski, producent.

Kto czyta - nie błądzi

Prowadzącymi magazyn pozostają Agata Passent - felietonistka i dziennikarka oraz Filip Łobodziński - pisarz, tłumacz, dziennikarz, muzyk.

- Kto czyta - nie błądzi. A że oferta księgarska wciąż jest ogromna, nasz program wesprze widzów w drodze do literatury wartościowej, książek wielokrotnego użytku – twierdzi Łobodziński. - Udowadniamy, że potrafimy być swatem między widzami a książkami, bo przyjaźnie z książkami bywają najtrwalsze - dodaje.

"Xięgarnia" to cykliczny program telewizyjny poświęcony literaturze i książkom, emitowany w TVN24. Na antenie pojawia się od września 2012 roku. Co sobotę Agata Passent i Filip Łobodziński zapraszają do studia pisarzy, poetów lub tłumaczy z Polski i zagranicy.

Ponadto Michał Rusinek i Michał Komar prezentują intrygujące książki i zjawiska w literaturze, a znane postaci ze świata filmu, muzyki, sztuki, sportu czy show-biznesu opowiadają o swoich odkryciach i fascynacjach literackich.

"Zaczytane wakacje"

Jednymi w ważniejszych wydarzeń w cyklu produkcyjnym "Xięgarni" jest patronowanie dorocznej Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej oraz kampania "Zaczytane wakacje". W minione wakacje filmy promujące czytanie podczas letniego wypoczynku obejrzało w TVN24 ponad 5 milionów widzów. W tegorocznej kampanii wzięli udział: Anna Mucha, Anna Dereszowska, Zbigniew Zamachowski i Jan Nowicki. Spoty emitowane były od końca czerwca do końca lipca i poprzedzały emisję specjalnego programu na żywo prowadzonego również przez Agatę Passent i Filipa Łobodzińskiego.

Podobnie jak przed rokiem, akcja składała się z dwóch części: emisji filmów reklamowych oraz programu na żywo. Co tydzień "Zaczytane wakacje" nadawane były z innego miejsca Polski, między innymi z Krakowa, Ełku, Gdyni. Tematami były: poezja, kryminał, literatura faktu, kabaret literacki, Nagroda Literacka Gdyni.

Obie produkcje - "Xięgarnia" i "Zaczytane wakacje" - wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: jl//rzw / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości