TVN24 | Kultura i styl

Suknia ślubna, którą oglądał cały świat, znów w centrum zainteresowania

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
tvn24.pl,

Suknia ślubna, w której do ołtarza poszła księżna Diana, będzie jednym z eksponatów wystawy w pałacu Kensington. W ramach czasowej ekspozycji "Royal Style in the Making" będzie można zobaczyć zaplecze królewskiej mody, w tym niepokazywane nigdy wcześniej szkice i zapiski projektantów królewskich kreacji.

Książę Walii Karol i księżna Diana pobrali się 29 lipca 1981 roku. Panna młoda sama wybrała projektantów swojej sukni – walijskie małżeństwo Davida i Elizabeth Emanuelów. Suknia odzwierciedlała w pełni estetykę lat 80., wykonana została z jedwabnej tafty, dekorowana ręcznie naszywanymi haftami, cekinami i 10 tysiącami pereł, wykorzystano również tradycyjne XIX-wieczne koronki irlandzkie (Carrickmacross lace) należące do królowej Marii. Całość zamykał ponad siedmiometrowy tren.

Księżna Walii Diana w swojej sukni ślubnejPA Images/Getty Images

Przez kilka tygodni przed uroczystością Diana traciła mocno na wadze, co związane było z bulimią, z którą się zmagała. Jak się okazało, oryginalny projekt był o cztery rozmiary większy niż suknia, w której ostatecznie księżna wystąpiła. Budziło to poważne obawy krawcowych, że kreacja nie będzie leżeć tak, jak powinna.

Suknia, która obecnie jest własnością księcia Williama i księcia Harry'ego, została wyceniona wówczas na dziewięć tysięcy funtów.

Kreacja weselna księżnej Diany, chociaż umiejscowiona została w szklanej gablocie w centralnym punkcie ekspozycji, nie jest jedyną atrakcją wystawy "Royal Style in the Making" ("Tworzenie królewskiego stylu"), która ruszy w czwartek w pałacu Kensington.

Pokazane zostaną nigdy wcześniej nie wystawiane publicznie przedmioty z archiwów najsłynniejszych królewskich krawców, którzy tworzyli dla królowej Elżbiety II, królowej matki i księżnej Diany. Oryginalne szkice, notatki, próbki materiałów wykorzystywanych przez między innymi Normana Hartnella, Davida Sassoona czy Davida Emanuela, uzupełnione zostały słynnymi i podziwianymi królewskimi stylizacjami. Wystawa potrwa do 2 stycznia 2022 roku.

Autor:tmw\mtom

Źródło: tvn24.pl,