Kultura i styl

Krowy cieszą oczy w Rio de Janeiro

Kultura i styl

Wystawa krów w Rio de Janeiro przykuwa uwagę przechodniów
ReutersWystawa krów w Rio de Janeiro przykuwa uwagę przechodniów

Wypas krów w Rio de Janeiro. Naturalnej wielkości modele krów stanęły w brazylijskiej stolicy. W całym mieście jest ich ponad sto.

Ulice Rio de Janeiro zostały podbite przez prawie 100 kolorowych modeli krów podczas największej w mieście publicznej wystawy sztuki, którą została otwarta w środę. Krowy z włókna szklanego, udekorowane przez lokalnych artystów, przyciągały uwagę nawet najbardziej roztargnionych przechodniów.

Krowa zaprojektowana przez artystę i projektanta Ricardo Leite przyprawiała o dreszczyk emocji uczniów pobliskiej szkoły. Leiter powiedział, że uliczna wystawa zbliża ludzi do świata sztuki. - Kiedy promujesz wydarzenie takie jak to, które dzieję się na ulicach, gdzie ludzie mogą wejść w interakcję z działami sztuki, tworzysz zupełnie inny rodzaj kontaktu ze sztuką - powiedział.

Jasnopomarańczowa krowa stojąca na przeciwko plaży Ipanema wydaje się opalać w promieniach gorącego słońca.

Parada krów idzie przez świat Cow Parade jest międzynarodową publiczną wystawą sztuki, która gościła w przeróżnych miastach na całym świecie. Catharine Duvigan, jedna z organizatorek powiedziała, że piękne krajobrazy Rio dodają uroku wystawie - Poprzez umiejscowienie sztuki pośród chodników promujemy wielu lokalnych artystów. Miasto Rio de Janeiro będące cudownym miastem, sprawia, że wystawa jest jeszcze bardziej atrakcyjna - powiedziała patrząc na rozciągającą się za nią plażę.

Faktycznie, niektóre krowy stają się sławne wśród mieszkańców i turystów. Czytająca krowa, znajdująca się zaraz obok pomnika sławnego brazylijskiego poety Carlosa Drummonda de Andrade stała się bardzo popularna.

Amerykanka, Betty Mcwonin, mieszkająca w Rio powiedziała, że krowy sprawiają, że na twarzach ludzi pojawia się uśmiech. - Zaskakują, dają poczucie zdumienia, jest to coś czego się nie spodziewasz, kiedy wychodzisz zza rogu. To właśnie mi się przytrafiło. Jechałam wtedy autobusem, spojrzałam przez okno i zobaczyłam krowę rozmawiającą przez telefon. Świetny pomysł, uśmiechnęłam się - powiedziała.

Wystawa potrwa do 26 listopada, kiedy to krowy zostaną zlicytowane, a część pieniędzy zostanie przekazana na projekty pożytku publicznego. Dwa lata temu krowy pasły się w Warszawie.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości