Kultura i styl

Rodzinna saga o losach obojga narodów. Kristina Sabaliauskaite gościem "Xięgarni"

Kultura i styl

Kristina Sabaliauskaite o powieści "Silva rerum" opowiadała w "Xięgarni"
tvn24Kristina Sabaliauskaite w "Xięgarni"

"Silva rerum" to była domowa księga w rodzinach szlacheckich - wyjaśniała tytuł swojej powieści litewska autorka Kristina Sabaliauskaite, która była gościem "Xięgarni.

Kristina Sabaliauskaite jest doktorem historii sztuki, dziennikarką i jedną z najważniejszych współczesnych pisarek litewskich. Urodzona w Wilnie, od 2002 roku mieszka w Londynie. Pracowała jako felietonistka i zagraniczny korespondent dla największych litewskich gazet. W Polsce został właśnie wydany pierwszy tom napisanej przez nią sagi rodzinnej "Silva rerum".

- Chciałam, żeby język odzwierciedlał to, że historie rodzinne są przekazywane z pokolenia na pokolenia za pomocą ustnych opowiadań - mówiła w "Xięgarni" Sabaliauskaite.

- Historycznie musimy powiedzieć jedną bardzo ważną rzecz, tożsamość w XVII-XVIII wieku nie była kreowana na podstawie językowej. Moi bohaterowie myśleli, że są obywatelami Wielkiego Księstwa Litewskiego, a byli polskojęzyczni - odpowiadała na pytanie o pochodzenie bohaterów sagi "Silva Rerum" autorka.

- Na spotkaniu w Gdańsku usłyszałam: pani napisała książkę o szlachcie polskiej. Moja odpowiedź była: widzi pan, jak wiele nas łączy i jak niewiele nas różni. Możemy rozpoznać tą samą mentalność, obyczaje. Myślę, że to jest historia obojga narodów. Inaczej nie da się tego interpretować - mówiła Kristina Sabaliauskaite.

Literatura w TVN24

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu 'Promocja czytelnictwa'.

"Xięgarnia"- w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30

"Xięgarnia" - cały odcinek
"Xięgarnia" - cały odcinek tvn24

Autor: js,PM//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości