Kultura i styl

Krall: Chciałam być reporterką, a pisałam okropnie

Kultura i styl

Krall: Chciałam być reporterką, a pisałam okropnie
tvn24Hanna Krall była gościem "Xięgarni"

- Chciałam być reporterką, a pisałam okropnie. Dzisiejsi reporterzy od razu piszą świetnie - opowiadała w "Xięgarni" Hanna Krall. Pisarka i dziennikarka mówiła o ukończonej właśnie edycji swoich utworów zebranych i drodze do reportażu.

W najnowszej publikacji Hanny Krall znajdują się trzy niezwykłe historie: "Zdążyć przed Panem Bogiem", "Hipnoza" i "Biała Maria". - Bardzo często te historie, które są zahaczone o II Wojnę Światową, często są o czymś więcej, niż się wydaje. Tam jest zawsze bardzo dużo strachu, jest odwaga, zawsze jest jakaś miłość, nienawiść. Tam są wszystkie te rzeczy odwieczne. Na tym polega "urok" tej wojny - stwierdziła pisarka.

Jednak opowieści różnią się stylem. Zwłaszcza "Zdążyć przed Panem Bogiem" i "Biała Maria". - Między nimi jest 40 lat różnicy - przypomina Krall tłumacząc, że przez ten czas dowiedziała się o sobie, że nie potrafi już "swobodnie gospodarować słowami". - Tych słów jest tak dużo, że muszę uciekać tylko do tych słów niezbędnych - mówi Krall odnosząc się do tekstu "Białej Marii".

"Prostota koleżanko, prostota"

Hanna Krall opowiadała w "Xięgarni" także o swojej drodze nauki reportażu. - Chciałam być reporterką, a pisałam okropnie - wspomina Krall. - Byłam na seminarium Mariana Brandysa i opisałam podwórko, na którym mieszkałam. I Marian Brandys bezlitośnie je skrytykował, i powiedział: "prostota, koleżanko, jest najważniejsza, prostota".

- Myślę, że teraz Brandys byłby zadowolony, już by się nie czepiał - podsumowała Krall.

Dziennikarka i pisarka

Krall studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jako dziennikarka pracowała w "Życiu Warszawy" i w "Polityce". Była też zastępcą kierownika literackiego Zespołu Filmowego "Tor".

Jej najbardziej znane książki to: "Zdążyć przed Panem Bogiem" (1977) oraz zbiory reportaży: "Trudności ze wstawaniem" (1990), "Taniec na cudzym weselu" (1994) czy "Dowody na istnienie" (1996). Jest również autorką powieści i scenariuszy filmowych.

Michał Rusinek w programie "Xięgarnia"
Michał Rusinek w programie "Xięgarnia"tvn24

Nowości i klasyka

W "Xięgarni" - oprócz nowości na rynku książki - prezentowane były pozycje z kanonu literatury światowej.

Michał Rusinek zachęcał do sięgnięcia po "Czarną książkę kolorów" autorstwa Meneny Cottin. To opowieść o chłopcu, który jest niewidomy od urodzenia. - Nie stracił zmysłu wzroku, po prostu nigdy go nie miał - zdradza Rusinek. Chłopiec doświadcza jednak kolorów za pomocą innych zmysłów. Książka skonstruowana jest tak, żeby przekonać się, jak to jest nie widzieć.

Hanna Krall gościem "Xięgarni"
Hanna Krall gościem "Xięgarni"tvn24

Autor: mon, ktom//kdj, mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości