Kultura i styl

Kraków chce Woody'ego Allena. Allen chce 10-15 mln dol.

Kultura i styl

materiały prasoweWoody Allen i Penelope Cruz na planie ich najnowszego filmu "Zakochani w Rzymie"

Kraków zaprasza Woody'ego Allena. Stolicy Małopolski marzy się, by następny film reżysera powstał właśnie tam. - Świetny pomysł! Cudowne miasto, moja miłość do Szymborskiej może przenosić góry. Ale... - odpowiada filmowiec i stawia warunek: Kraków musi finansowo przebić inne miasta. - Potrzebujemy 10-15 milionów dolarów. Czekamy na wsparcie - apeluje Krakowska Komisja Filmowa.

Kraków chce być kolejnym po Barcelonie, Londynie, Paryżu i Rzymie europejskim miastem, w którym zostanie osadzona akcja filmu Woody'ego Allena.

Na początku roku władze miasta wysłały do sławnego reżysera zaproszenie. Wabikiem miało być jego uwielbienie dla twórczości naszej poetki noblistki.

- Odpowiedział niedawno, że bardzo chętnie przyjedzie. Że to świetny pomysł, cudowne miasto, a jego miłość do Wisławy Szymborskiej może przenosić góry - w rozmowie z tvn24.pl opowiada Rafał Orlicki, szef Krakowskiej Komisji Filmowej. - Ale chciałby, żebyśmy finansowo przebili ofertę miast z innych krajów. Po 2-3 jego kolejnych filmach możemy wrócić do rozmowy - dodaje.

Kraków ma haczyk na Allena

Allena zapraszają do siebie także Czesi, Rosjanie i Niemcy. O ile ci ostatni są bliscy podpisania umowy z nowojorskim artystą, to o kolejną lokalizację Kraków będzie rywalizować z Pragą, Moskwą i St. Petersburgiem.

Na razie, zamiast o Krakowie, będziemy mogli oglądać film Allena o Rzymiemateriały prasowe

- Potrzebujemy 10-15 milionów dolarów. Sprawdziliśmy możliwości finansowe Polskiego Instytutu Filmowego i samego miasta i na razie nasz budżet to jedna trzecia potrzebnej kwoty. Potrzebujemy pomocy - apeluje Orlicki, który wierzy, że znajdą się sponsorzy.

Kraków na zgromadzenie całej sumy ma ok. 2-3 lata, gdy Woody Allen zamknie dwa zaplanowane projekty.

Ale miasto ma też alternatywny plan, jeśli ten się nie powiedzie. - Będziemy próbowali podejść reżysera z innej strony - zdradza szef Krakowskiej Komisji Filmowej.

- Wątki literackie i jazzowe to haczyk, na który być może się złapie. To artysta, a nie biznesmen i na pewno doceni fakt, że rozmawia z krajem, któremu nie zależy wyłącznie na tym, by go kupić - dodaje Orlicki.

Allen zaprasza do Rzymu

Ostatnią wielką rolę o światowym rozgłosie Kraków zagrał w 1993 roku, kiedy Steven Spielberg nakręcił tu oscarową "Listę Schindlera".

Na razie u Allena będziemy oglądać stolicę Włoch. Najnowsza produkcja reżysera - komedia "Zakochani w Rzymie" ("To Rome With Love") z Penelope Cruz i Jessem Eisenbergiem - trafi do kin 24 sierpnia.

Autor: am/ŁUD / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości