Kultura i styl

Korea Płn. otwiera się na... Orkiestrę

Kultura i styl


Tego jeszcze nie grali! Na pewno nie w Korei Północnej. Bo nie dość, że w najbardziej zamkniętym kraju świata wystąpi Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej, to jej koncert będzie transmitowany na żywo przez państwową telewizję.

Orkiestra zagra w Phenianie 26 lutego.

- Rozpowszechnienie naszego koncertu wewnątrz kraju od początku było kluczowym elementem naszej umowy z Phenianem - powiedział Zarin Mehta, dyrektor orkiestry symfonicznej.

Podczas występu Koreańczycy będą mogli usłyszeć m.in. "Amerykanina w Paryżu" George'a Gershwina, Symfonię nr 9 Antoniego Dvoraka i fragment opery "Lohengrin" Ryszarda Wagnera.

Będzie to wielka odmiana w monotonii koreańskiego eteru i transmisji telewizyjnych. Bowiem radioodbiorniki i telewizory są z góry nastrojone na odbieranie tylko państwowych mediów, gdzie zazwyczaj dominują doniesienia o kolejnych "sukcesach" gospodarczych, czy programy o Kim Dzong Ilu. Za samo słuchanie zagranicznych rozgłośni Koreańczyków czekają surowe kary.

O jakiejkolwiek wolności mediów nie ma co marzyć. Rząd KRL-D został uznany przez Reporterów bez Granic za najgorszy na świecie pod względem łamania wolności mediów

Muzyka silniejsza od wojny

Specjaliści mówią, że przyjazd muzyków i ich występ w KRL-D może mieć ogromne znaczenie, dla zbliżenia obu państw. Formalnie USA i Korea Północna wciąż pozostają w stanie wojny, ponieważ po Wojnie Koreańskiej z lat 1950-1953 nigdy nie podpisano traktatu pokojowego, a tylko zawieszenie broni.

Ostatni konflikt pomiędzy USA a KRL-D dotyczy zamknięcia reaktora jądrowego w Jongbion. W zamian za pomoc gospodarczą, władze Korei zobowiązała się zakończyć swój program nuklearny i przekazać Amerykanom pełną dokumentację projektu. Jednak, jak twierdzi Waszyngton, do dziś się z tego obowiązku nie wywiązały.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KONFLIKCIE DOTYCZĄCYM KOREAŃSKIEGO REAKTORA

Muzyka, jak widać, przekracza nawet tak szczelne granice, jak te chronione przez żołnierzy północnokoreańskich.

Rozpowszechnienie naszego koncertu wewnątrz kraju od początku było kluczowym elementem naszej umowy z Phenianem Rozpowszechnienie naszego koncertu wewnątrz kraju od początku było kluczowym elementem naszej umowy z Phenianem

Nowojorscy filharmonicy

Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej została założona w 1842 roku. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych na świecie. W 2004 roku zagrała swój 14-tysięczny koncert. Od 1930 roku wystąpiła w ponad 418 miastach na całym świecie.

Źródło: Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości