Komisarz chce zmiany menu... bohatera powieści

Kultura i styl

Aktualizacja:
sxc.huWedług komisarz bohater powieści powinien jeśc bardziej ekologiczne produkty

Komisarz UE ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki chce namówić włoskiego pisarza Andrea Camilleriego, autora ekranizowanych kryminałów z serii "Komisarz Montalbano", by ten wyeliminował z diety swojego bohatera małe sardynki. Według niej połów tych ryb niszczy ekosystem Morza Śródziemnego. Napisała do autora list w tej sprawie.

Według Damanaki jedzenie małych rybek jest "nieetyczne" i "niedopuszczalne". Połów sardynek, które nie osiągnęły jeszcze wieku reprodukcyjnego, oznacza niszczenie zasobów rybnych - uważa unijna komisarz, zwolenniczka zrównoważonych połowów. Polityk na tyle poważnie potraktowała sceny z powieści, że poprosiła pisarza o zmianę menu głównego bohatera kryminałów.

Obrzydliwie przepyszne rybki

Maria Damanaki w liście do Anrei Camilleriego za karygodne uznała sceny, w których główny bohater w swojej nadmorskiej posiadłości podaje ukochanej i gościom ulubione małe rybki. Nikt nie był w stanie się im oprzeć - argumentowała komisarz cytowana przez włoskie media.

Jak uważa agencja Ansa, decyzja należy do 86-letniego pisarza, który zdecyduje, czy należy wprowadzić bardziej ekologiczne potrawy do menu sycylijskiego komisarza policji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu