Kultura i styl

Komiksiarze wszystkich krajów, do Łodzi!

Kultura i styl

Aktualizacja:

Pół wieku „Tytusa, Romka i A’Tomka”, trzydzieste urodziny Thorgala i wybory miss komiksu - to główne atrakcje rozpoczynającego się dziś Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Przez trzy dni fani będą mogli spotkać się ze światową czołówką twórców komiksów.

W tym roku Festiwal obchodzi kilka ważnych rocznic. Po pierwsze, własną "osiemnastkę". Z tej okazji organizatorzy zapraszają na huczną imprezę w łódzkim klubie Dekompresja. Jej uczestnicy będą mogli wybrać Miss Komiksu - oczywiście narysowaną - spośród tworzonych na na żywo przez znanych rysowników kandydatek. Zagrają Cool Kids of Death oraz NOT.

Po drugie, równie przełomową rocznicę ma Thorgal. Dzielnemu wychowankowi wikingów, który w swoich podróżach zwiedził już co najmniej kilka światów, o ziemskich krainach nie wspominając, stuknęła okrągła trzydziestka. Urodziny Thorgala świętować będzie twórca legendarnej serii, rysownik Grzegorz Rosiński i jej nowy scenarzysta Yves Sente. Impreza odbędzie się w klubie Funaberia.

Razem ze znamienitymi gośćmi przyjedzie do Łodzi wystawa oryginalnych prac Grzegorza Rosińskiego – grafik, obrazów, ilustracji i oczywiście komiksów. To prawdziwa gratka nie tylko dla fanów Thorgala czy Sioban – tak różnorodnej twórczości Rosiński jeszcze nie prezentował.

Wreszcie pół wieku obchodzi „Tytus, Romek i A’Tomek” - komiks, który zna chyba każdy Polak. Do Łodzi przyjeżdża jego twórca, Henryk Chmielewski. Ten jubileusz będzie obchodzony równie hucznie - na wielkiej plenerowej imprezie dla wszystkich Łodzian.

Nie zabraknie też stałych atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu – konkursu dla zawodowców i amatorów, projektu City Stories (unikatowych komiksów o tematyce ściśle związanej z Łodzią, będących dziełem duetów polsko-angielskich) oraz oczywiście spotkań z rysownikami, scenarzystami i wydawcami komiksu. W tym roku są to m.in. Jean-Louis Mourier, Max Andersson oraz Marzena Sowa i Sylvain Savoia.

Festiwal to też wystawa włoskich twórców serii „Dylan Dog”, słoweńska inicjatywa „Honey Talks" oraz wystawa komiksu historycznego. Okazję zabłysnąć będą mieli też młodzi twórcy - jak zwykle festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową.

Źródło: własna

Pozostałe wiadomości