Kobieta? To się nie opłaca. Wojna płci od dekad pisze historię Oscarów

[object Object]
Oscary dla filmów o kobietach są wyjątkowo rzadkie. W tym roku szansę dostała "Selma"Paramount Pictures
wideo 2/28

Wśrod statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową co roku jest ta jedna, najważniejsza - za najlepszy obraz ostatnich 12 miesięcy. Coś jednak fabryce snów nie działa jak powinno, bo lista laureatów wskazuje na toczącą się od dekad w Hollywood wojnę płci, w dodatku - wojnę nierówną. Filmy o kobietach zdobywały główną nagrodę tylko osiem razy w ostatnim półwieczu. W każdym innym przypadku to historia mężczyzny najbardziej porywała krytyków i filmowców.

Chcecie znać faworyta oscarowej gali? Wyrzućcie z puli wszystkie nominowane filmy opowiadające o kobietach. I tak nie znajdzie się ich wiele, ale ograniczą pole poszukiwań obrazu, o który możecie śmiało założyć się ze znajomymi. Macie 90 proc. szans na to, że obstawicie pewniejszego konia.

Kobiety bez szans

Najlepiej spojrzeć na ostatnie lata, by potem cofnąć się aż do złotego okresu kina lat 70. i odnaleźć tę samą zasadę: faceci górą.

W 2014 r. zwyciężył film "Zniewolony". Być może na Oscara zasłużyłaby też historia jakiejś zniewolonej, ale wśród dziewięciu nominowanych były też w tamtym roku takie obrazy jak "Wilk z Wall Street", "Kapitan Phillips", "Nebraska" i "Witaj w klubie". To dużo mężczyzn. Również "American Hustle" był filmem o nich, a Jennifer Lawrence i Amy Adams miały tam role drugoplanowe. Wśród takiej konkurencji nawet obraz czarnoskórej niewolnicy mógłby się okazać nie tak atrakcyjny dla wciąż kolektywnie bijących się w piersi białych Amerykanów, udowadniających sobie, że nie są rasistami.

Zwiastun filmu "Tajemnica Filomeny" uległ trailerowi polskiej "Idy"
Zwiastun filmu "Tajemnica Filomeny" uległ trailerowi polskiej "Idy"The Weinstein Company

Tymczasem "Zniewolony" - zdaniem ogromnej większości sensownych krytyków film co najwyżej średni - już w przedbiegach zostawił w tyle "Tajemnicę Filomeny", prawdopodobnie najbardziej wartościowy film z całej dziewiątki nominowanych. Oscara nie zdobyła też przed rokiem "Grawitacja" opowiadająca o Sandrze Bullock zniewolonej w kosmosie, ale tu należy dodać: na szczęście.

Kompletnie niezrozumiałe dla części krytyków okazało się niewciągnięcie na listę nominowanych do nagrody za najlepszy film roku adaptacji sztuki "Sierpień w hrabstwie Osage". Jeden z najbardziej brawurowych filmów obyczajowych ostatnich lat, ukazujący rodzinę zdominowaną przez kobiety, okazał się dla Amerykanów być może zbyt trudny.

Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"
Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"Forum Film Poland

Jak bywało wcześniej?

W 2013 najlepszym filmem roku został "Argo", rok wcześniej "Artysta", a jeszcze wcześniej "Jak zostać królem". Poprzednia dekada to z kolei sukcesy "The Hurt Locker: w pułapce wojny", "Slumdoga. Milionera z ulicy", "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Infiltracji" i "Miasta gniewu". Czy ktoś jeszcze pamięta sapera, rozminowującego Irak przez dwie godziny? Ktoś będzie pamiętał za kilka lat trzygodzinny film Martina Scorsese z dłużyznami, które odebrałyby mu każdą nagrodę, gdyby nie to, że przez ponad 30 lat Hollywood nie znalazło czasu, by dać mu Oscara za coś wielkiego? Czy kogoś obchodzi jeszcze historia nastolatka ze slumsów Bombaju, który wygrywa w hinduskim odpowiedniku teleturnieju Huberta Urbańskiego?

W tym czasie Oscar za film roku ominął "Wroga numer jeden", który w przeciwieństwie do "Argo" nie opowiadał o tym, jak Hollywood oszukało ajatollaha i jego armię, ale o kobiecie ponad 10 lat ścigającej Osamę bin Ladena, "Miłość" Michaela Hanekego, który dla Amerykanów jest po prostu za trudny, "Służące" (świetne i opowiadające o problemach rasowych), a także wychwalane przez krytykę "Do szpiku kości", "Czarnego łabędzia" i "Wszystko gra". Te dwa ostatnie filmy musiały nawet walczyć o statuetkę z "Toy Story 3". W 2010 roku z "Hurt Lockerem" przegrała opowieść "Hej, skarbie" znana polskiemu widzowi zapewne lepiej po tytułem "Precious" - film, o którym będzie się mówiło jeszcze przez lata, a ze "Slumdogiem" w 2008 r. Kate Winslet w "Lektorze". O różnicy w jakości tych dwóch filmów nie wypada nawet mówić.

Kobieta-bokser, karnawał i długo, długo nic

Ostatnim obrazem, jaki opowiedział historię kobiety i został uznany za film roku w Hollywood, był "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda. Film z 2004 r. opowiadał o kobiecie, która była bokserem (sic!). Co ciekawe, w 2002 r. triumfowały również kobiety, choć te dużo tańczyły i zatracały się w karnawale ("Chicago"), a nagroda ominęła jeden z najbardziej "kobiecych" filmów ostatnich dekad stworzony w Hollywood, czyli spektakularne "Godziny", opowiadające o życiu aż trzech kobiet.

Catherine Zeta-Jones w "Chicago"Miramax Films

Triumf "Chicago" przyszedł pewnie nieoczekiwanie, bo po raz ostatni w tamtym czasie kobieta przekonała do siebie Akademię Filmową w 1991 r. Była to zupełnie aseksualna Jodie Foster w "Milczeniu owiec" (jeżeli uznamy, że to rzeczywiście opowieść o pani detektyw, a nie o mordercy). W 1996 i 1997 r. triumfowały romanse - "Angielski pacjent" i "Titanic", choć opowieść o miłości dwojga ludzi przyćmiewała w nich wojna i spektakularna katastrofa. W 2000 r. z "Gladiatorem" Ridleya Scotta przegrała Julia Roberts, odgrywająca autentyczną postać w "Erin Brockovich" - wydawało się, faworycie tamtej oscarowej gali. Roberts dostała przynajmniej nagrodę za rolę kobiecą - szczęście, że Russel Crowe nie mógł być w tej kategorii nominowany.

Clint Eastwood i Hillary Swank w kadrze z filmu "Za wszelką cenę"Warner Bros. Pictures

W 1998 r. doszło z kolei do absolutnej pomyłki przy przyznaniu nagrody "Zakochanemu Szekspirowi". Na statuetkę - jeżeli już chciano ją przyznać kulturze brytyjskiej - zasłużyła "Elżbieta" z niezwykle wyrazistą rolę Cate Blanchett. W tamtym roku najważniejszej statuetki nie dostali też twórcy "Cienkiej czerwonej linii" i "Szeregowca Ryana".

W 1995 r. "Rozważna i romantyczna" na podstawie powieści Jane Austen, z pięknymi kreacjami Emmy Thompson, Alana Rickmana, Kate Winslet i Hugh Granta, nie miała szans z krwią, łamaniem kości i ukrzyżowaniem Mela Gibsona, którego "Waleczne serce" ma w sobie tyle historycznych nieścisłości, że Szkoci wciąż mówią o tym po 20 latach. "Rozważna i romantyczna" mogła też przegrać wyścig z "Babe, świnką z klasą".

Redford i Streep na planie "Pożegnania z Afryką"Universal Pictures

MacLaine, Streep i Tandy. Wspaniałe lata 80.

Hollywood było bardziej łaskawe dla opowieści o kobietach w latach 80. Wtedy aż trzykrotnie wygrywały takie historie i wszystkie okazały się wielkimi sukcesami. Pierwszym filmem był komediodramat "Czułe słówka" z Shirley MacLaine, Debrą Winger i Jackiem Nicholsonem. Najlepszy film 1983 r. zdobył też cztery inne statuetki. W 1985 r. triumfowało legendarne już "Pożegnanie z Afryką", w którym na ekranie spotkali się Meryl Streep i Robert Redford. Siedem Oscarów i 11 nominacji filmu opowiadającego o życiu duńskiej pisarki Karen Blixen, zdaniem krytyków odbiegającego poziomem od innych dzieł Sidneya Pollacka, zapewniło tej opowieści miejsce w historii kina. W 1989 r. zwyciężył z kolei "Wożąc panią Daisy" z Jessicą Tandy, która również została nagrodzona. Film zdobył jeszcze dwie nagrody, a nominowany był w dziewięciu kategoriach.

"Annie Hall", czyli Diane Keaton jako muza Woody'ego AllenaUnited Artists

"Annie Hall" i Hepburn

W przypadku nagród Akademii w latach 80. trudno się kłócić z tym, że jakiś z filmów opowiadających o kobietach został niesłusznie pominięty w głosowaniach jej członków. Tamta dekada, a także lata 70., to czasy wielkiego amerykańskiego kina. Wtedy triumfy święciły "Rain Man" (1988), "Pluton" (1986), "Amadeusz" (1984), "Łowca jeleni" (1978), "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975), "Żądło" (1973) oraz "Ojciec chrzestny" (1972 i 1974).

Towarzystwo nominowanych było tak wyborne, że bez najważniejszych statuetek musiały się obyć: "Skrzypek na dachu", "Mechaniczna pomarańcza", "Pieskie popołudnie", "Taksówkarz" i "Czas apokalipsy".

W latach 70. tylko jeden film "kobiecy" zdobył Oscara. Przypadł on będącemu u szczytu formy Woody’emu Allenowi i producentom "Annie Hall" (1977) - jednej z ostatnich prawdziwych komedii romantycznych ze świetną Diane Keaton w roli głównej.

Keaton mogła się zresztą pochwalić występem w najlepszym filmie roku, grając główną rolę jako pierwsza aktorka od 13 lat. Wcześniej tę satysfakcję miała w 1964 r. Audrey Hepburn w niezapomnianym "My Fair Lady".

Jessica Tandy zagrała w "Wożąc panią Daisy" w wieku 85 latWarner Bros. Pictures

Co się stanie 26 lutego?

W tym roku do wojny płci zostanie dopisany kolejny rozdział. Jak zawsze, przewagę na wstępie mają w niej mężczyźni. Z ośmiu nominowanych do głównej statuetki filmów tylko jeden opowiada o kobiecie, a właściwie z jej perspektywy opowiada historię mężczyzny - Martina Luthera Kinga i przedstawia czasy przemian w społeczeństwie amerykańskim początku lat 60.

"Selma" - prawie zupełnie pominięta w trakcie gali Złotych Globów - cieszy się oszałamiającą popularnością wśród krytyków. Jej bohaterką jest czarnoskóra Amerykanka. Film opowiada o problemach rasowych i jednym z symboli Ameryki. W serwisie RottenTomatoes.com, który rozdziela oceny krytyków od ocen widowni i polega na gremium kilkuset związanych z filmem ludzi oceniających kolejne obrazy, "Selma" ma idealne 100 proc. "świeżości". Jest jedynym filmem ostatnich lat, do którego nikt się nie przyczepił.

A jednak to "Boyhood", "The Grand Budapest Hotel", "Snajper", "Gra tajemnic" i "Birdman" są faworytami do zdobycia najważniejszego Oscara. "Selma" może być najwyżej czarnym koniem.

Kobiet w Hollywood niewiele. Od lat lat coraz mniej

Brak filmów opowiadających o kobietach wśród tych, które mają największe budżety, oraz wśród tych, które są najczęściej nagradzane, da się wytłumaczyć, przytaczając proste statystyki. Jak podał w ostatnich dniach magazyn "Dazed", w tej chwili w Hollywood tylko 7 proc. reżyserów filmów dostających największe budżety na produkcję to kobiety. Oznacza to, że wśród 250 największych filmów 2014 r. tylko 17 wyreżyserowały one. W latach 80. było ich o 2 proc. więcej.

Podobna sytuacja ma miejsce na stanowiskach produkcyjnych. Wśród tych samych 250 filmów 25 proc. załogi stanowią kobiety, ale stanowiska wykonawcze ma już tylko 17 proc. z nich, tymczasem na przełomie lat 80. i 90. budżetami zarządzało 20 proc. pań.

Zdaniem Marthy Lauzen z uniwersytetu w San Diego, zajmującej się monitorowaniem pracy kobiet w filmie i telewizji, te są w "fabryce snów" pomijane. Od lat w przedziwny sposób wzrasta poziom ich izolowania od wielkich pieniędzy i wielkich wytwórni. "Szklany sufit" jest wyraźnie widoczny i jak długo mężczyźni w tej branży nie będą chcieli kobietom zaufać, tak długo Hollywood nie będzie potrafiło zmienić perspektywy, z której patrzy na świat.

Autor: Adam Sobolewski / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24