TVN24 | Kultura i styl

"Byliśmy zmuszeni do stworzenia wirtualnego kina". Festiwal Dwa Brzegi zmienił formułę

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
pp
Źródło:
TVN24
Grażyna Torbicka o organizacji festiwalu "Dwa Brzegi" w dobie pandemii COVID-19TVN24
wideo 2/2
TVN24Grażyna Torbicka o organizacji festiwalu "Dwa Brzegi" w dobie pandemii COVID-19

Było nam smutno, że nie zaprosimy do miasteczka festiwalowego wszystkich widzów, że nie odbędą się bezpośrednie spotkania z twórcami. Ale to, co przynoszą ostatnie dni, pokazuje, że podjęliśmy dobrą decyzję - powiedziała we "Wstajesz i weekend" dyrektor artystyczna festiwalu Dwa Brzegi Grażyna Torbicka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W Kazimierzu Dolnym rozpoczyna się w sobotę 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi - interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne łączące film z literaturą, muzyką i sztukami wizualnymi. Od lat przyciąga do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą koneserów kina i sztuki. Tegoroczna edycja ze względu na koronawirusa przyjmie formę hybrydową, ale program projekcji i wydarzeń towarzyszących obfituje w premiery, prezentacje ważnych filmów minionego roku i tych, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju kinematografii. 

W programie "Wstajesz i weekend" o organizacji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dobie pandemii mówiła dyrektor artystyczna imprezy Grażyna Torbicka. - Byliśmy zmuszeni do stworzenia wirtualnego kina z dwiema pięknymi salami, Bursztyn i Rubin. Tam prezentowane są filmy online. Natomiast wiedząc, że najważniejszym momentem jest spotkanie w kinie przed dużym ekranem, chcieliśmy bardzo zrealizować także kino plenerowe. I postanowiliśmy je, oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, zrealizować - tłumaczyła.

Jak wyjaśniała, "krzesełka zostaną ustawione w specjalnej odległości i dzięki temu 150 osób każdego wieczoru o 21 będzie mogło cieszyć się kinem".

Dyrektor artystyczna festiwalu "Dwa Brzegi" Grażyna Torbicka była gościem sobotniego poranka "Wstajesz i weekend"TVN24

"To, co przynoszą ostatnie dni, pokazuje, że podjęliśmy dobrą decyzję"

Dyrektor artystyczna festiwalu zachęcała jednak do odwiedzania przede wszystkim kina wirtualnego, bo "pandemia jest nadal bardzo groźna". - Oczywiście, było nam bardzo smutno, że nie zaprosimy do Kazimierza, do miasteczka festiwalowego, wszystkich widzów, że nie odbędą się bezpośrednie spotkania z twórcami. Ale to, co przynoszą ostatnie dni, pokazuje, że podjęliśmy dobrą decyzję - przyznała.

Grażyna Torbicka o wirtualnym kinie festiwalu "Dwa Brzegi"TVN24

- Zachęcam wszystkich do wejścia na stronę internetową, by odwiedzili nasze kino, wybrali swój film - a jest z czego wybierać - i na dowolnym urządzeniu w dowolnym miejscu i towarzystwie obejrzeli filmy festiwalu "Dwa Brzegi" - zachęcała Grażyna Torbicka.

Festiwal "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym potrwa do 9 sierpnia.

Autor:pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24