Kultura i styl

"Katyń" nominowany do Oscara!

Kultura i styl

Aktualizacja:
"Katyń" nomnowany do Oskara
TVN24"Katyń" nomnowany do Oskara

"Katyń" Andrzeja Wajdy został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej świata - Oscara. O tym, czy wygra statuetkę, dowiemy się 24 lutego. O nagrodę powalczy również współprodukowany przez Polaków krótkometrażowy film animowany "Piotruś i Wilk" i współreżyserowany przez Polaka również animowany film "Madame Tutli-Putli".

"Katyń" ma duże szanse na nagrodę
"Katyń" ma duże szanse na nagrodę

Obok obrazu Polaka w tej kategorii znalazły się filmy: "12" Nikity Michałkowa (Rosja), "Fałszerze" Stefana Ruzowitzky'ego (Austria), "Beaufort" Josepha Cedara (Izrael) i "Mongoł" Siergieja Bodrowa (Kazachstan). Z rywalizacji odpadli: „The Unknown" Giuseppe Tornatore (Włochy), „Days of Darkness" Denysa Arcanda (Kanada), „The Trap" Srdana Golubovica (Serbia), „The Year My Parents Went on Vacation" Cao Hamburgera (Brazylia).

"Katyń" - film niezwykły

Swój film Andrzej Wajda oparł na powieści Andrzeja Mularczyka „Post Mortem”. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a muzyki Krzysztof Penderecki.

Bohaterami obrazu są nie tylko, a może nawet nie przede wszystkim, wymordowani w bestialski sposób żołnierze. Są nimi także ich rodziny, czekające na ich powrót żony i matki. Żyjące już tylko wspomnieniami siostry i córki. Ich los jest zupełnie inny, choć pewnie równie tragiczny.

Jan Englert opowiada o "Katyniu"
Jan Englert opowiada o "Katyniu"

"Katyń" to nie tyle dokument zbrodni, której odtworzenie w obrazie zajęło tylko kilka, ale za to niezwykle ostrych ostatnich minut. "Katyń" to relacja z lat, kiedy o prawdzie tej zbrodni nie można było mówić. Najpierw widzimy relację Niemców z odkrywania masowych grobów, potem niemal takie same obrazki pokazuje propaganda radziecka. A przecież rodzinom ofiar chodzi jedynie o możliwość pamięci. I o prawdę. To za nią płaci się bardzo wysoką cenę. Bo nie można przecież postawić nagrobka z niewłaściwa datą, nie można też nazwać zabójców ojca w dokumentach składanych do szkoły.

Łatwo nie było

Filmy nominowane w kategorii „film nieanglojęzyczny” są w 2007 r. wybierane w dwóch etapach.

W pierwszym etapie kilkusetosobowy komitet obejrzał 63 zgłoszone filmy i wybrał spośród nich powyższe dziewięć tytułów. W drugim etapie, który nastąpił po kolejnych pokazach, tym razem dla 20-osobowego komitetu w Los Angeles i Nowym Jorku – zostanie wybranych w głosowaniu pięć filmów, które otrzymają nominację.

O filmie operator Paweł Edelman
O filmie operator Paweł Edelman

Polska szkoła animacji doceniona

Inny nominowany film z Polski to "Piotruś i wilk". To ekranizacja baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa. Film jest wspólnym dziełem łódzkiej spółki Se-ma-for Produkcja Filmowa i brytyjskiej firmy BreakThru Films. Wyreżyserowała go Brytyjka Suzie Templeton.

Zobacz zapowiedź nominowanego do Oscara filmu "Piotruś i wilk"
Zobacz zapowiedź nominowanego do Oscara filmu "Piotruś i wilk"Semafor

Film otrzymał główną nagrodę, Kryształ Annecy, oraz Nagrodę Publiczności na ubiegłorocznym prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji. Światowa premiera filmu miała miejsce we wrześniu 2006 r. w Londynie, a jego polska premiera kinowa - w listopadzie 2007 r.

W tej samej kategorii nominowany został film "Madame Tutli-Putli", którego współreżyserem jest Polak Maciej Szczerbatowski. Współautorem filmu, powstałego w Kanadzie, jest Chris Lavis.

Obawy przed galą

24 lutego nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną rozdane po raz 80. Wciąż jednak pojawiają się obawy, jak trwający już wiele tygodni strajk scenarzystów wpłynie na ceremonię wręczenia nagród. Z powodu protestu rozdanie Złotych Globów zostało zredukowane do trochę bardziej rozbudowanej konferencji prasowej. Scenarzyści z Writers Guild of America zagrozili pikietowaniem przed uroczystą galą, a część aktorów nominowanych do tych nagród oznajmiło, że na znak solidarności z nimi zbojkotują uroczystość.

Polskie Oscary

1941 - Leopold Stokowski, Oscar specjalny za muzykę do filmu "Fantazja" Walta Disneya 1953 - Bronisław Kaper, "Lili", muzyka w dramacie lub komedii 1982 - Zbigniew Rybczyński, "Tango", film krótkometrażowy 1993 - Janusz Kamiński, "Lista Schindlera", zdjęcia 1993 - Allan Starski i Ewa Braun, "Lista Schindlera", scenografia i dekoracja wnętrz 1998 - Janusz Kamiński, "Szeregowiec Ryan", zdjęcia 1999 - Andrzej Wajda, Oscar za całokształt twórczości 2003 - Roman Polański, "Pianista", reżyseria 2005 - Jan A.P. Kaczmarek, "Marzyciel", muzyka

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości