Nie żyje Karl Lagerfeld. Słynny projektant mody miał 85 lat

TVN24

Aktualizacja:

Zmarł Karl Lagerfeld, niemiecki projektant mody i dyrektor artystyczny domu mody Chanel. Miał 85 lat.

"Wraz z odejściem Karla Lagerfelda straciliśmy twórczego geniusza, który pomógł w uczynieniu z Paryża światowej stolicy mody" - wskazał w oświadczeniu prezes koncernu LVMH Bernard Jean Etienne Arnault. "Moda i kultura utraciły wielką inspirację" - dodał.

ZOBACZ > Gwiazdy żegnają Karla Lagerfelda. "Świat mody bez Ciebie już nigdy nie będzie taki sam"

Karl Lagerfeld zmarł we wtorek nad ranem w szpitalu w Neuilly-sur-Seine pod Paryżem, gdzie trafił zeszłej nocy.

Jak podają media, projektant w ostatnim czasie zmagał się z problemami zdrowotnymi. W ostatnich tygodniach Lagerfeld był nieobecny na wielu pokazach mody.

Miesiąc temu nie pojawił się na zakończenie pokazu marki Chanel w stolicy Francji, by - jak miał w zwyczaju - pozdrowić widownię. Tłumaczył wówczas, że był zbyt "zmęczony". Był to pierwszy raz, kiedy Niemiec nie pozdrowił fanów po pokazie, od czasu przejęcia przez niego kierownictwa nad domem mody Chanel w 1983 roku.

Legenda świata mody

Lagerfeld był z pochodzenia Niemcem, ale mieszkał i pracował we Francji. Projektant urodził się w Hamburgu w 1933 roku (lub według niektórych źródeł w 1938 roku) jako Karl Otto Lagerfeldt, jednak zmienił nazwisko, ponieważ uważał, że będzie ono brzmiało "bardziej komercyjnie". Jako nastolatek wyjechał do Paryża i został asystentem projektanta oraz kostiumografa Pierre'a Bamaina.

Współpracował m.in. z domami mody Fendi, Patou i Chloe. W 1974 roku utworzył markę Karl Lagerfeld Impression. Z domem mody Chanel Lagerfeld rozpoczął współpracę w 1983 roku, kilkanaście lat po śmierci Coco Chanel. Nosił czarne garnitury, przyciemniane okulary, a włosy związywał w kucyk. "Jestem jak karykatura samego siebie i podoba mi się to. To jest jak maska. Dla mnie karnawał w Wenecji trwa cały rok" - mawiał o sobie Lagerfeld.

Karl Lagerfeld był jednym z najsłynniejszych projektantów mody na świecie. Na szczycie pozostawał przez ponad pół wieku.

Autor: momo\mtom / Źródło: reuters, pap