TVN24 | Kultura i styl

J.K.Rowling myślała, że rozmawia z prezydentem Zełenskim. Autorka serii o Harrym Potterze oszukana przez Rosjan

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
kkow//am
Źródło:
tvn24.pl/Newsweek/washingtonpost.com
J. K. Rowling odpowiedziała fanowi na Twitterze
J. K. Rowling odpowiedziała fanowi na TwitterzeTwitter, Wikimedia
wideo 2/3
Twitter, WikimediaJ. K. Rowling odpowiedziała fanowi na Twitterze

Pisarka J. K. Rowling stała się ofiarą żartu duetu rosyjskich komików, którzy podszyli się pod prezydenta Ukrainy. Podczas rozmowy autorka serii o Harrym Potterze była pytana między innymi o bliznę popularnego czarodzieja, która ma przypominać symbol namalowany na rosyjskich czołgach.

Rosyjski duet Vovan i Lexus, podszywając się pod znane osoby, kontaktuje się z politykami, gwiazdami, osobami publicznymi i nagrywa rozmowy z nimi. Ofiarami ich żartów w przeszłości padali między innymi Elton John, książę Harry, George W. Bush., Kamala Harris czy prezydent Andrzej Duda. Tym razem postanowili oszukać jedną z poczytniejszych pisarek, J. K. Rowling, która stworzyła bestsellerową serię o Harry'm Potterze.

ZOBACZ TEŻ: Władimir Putin wspomniał o JK Rowling. Pisarka odpowiada prezydentowi Rosji

Połączyli się z pisarką podszywając się pod prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W opublikowanym na portalu YouTube nagraniu można zobaczyć siedzącą przed komputerem autorkę, która wysłuchuje komplementów i odpowiada na pytania.

J. K. Rowling myślała, że rozmawia z prezydentem Ukrainy

W trakcie rozmowy Vovan i Lexus zasugerowali między innymi Rowling, żeby zmieniła kształt blizny Harry'ego Pottera na symbol ukraińskiego trójzębu, który widnieje w herbie kraju. Argumentowali to faktem, że błyskawica, którą Harry został naznaczony po pierwszym spotkaniu z Voldemortem, wygląda jak litera "Z", która widnieje na rosyjskich czołgach podczas inwazji w Ukrainie. Nieświadoma niczego pisarka stwierdziła, że przyjrzy się tej kwestii.

Podający się za Zełenskiego Rosjanie poinformowali również J. K. Rowling, że na rakietach, które zostaną użyte w trakcie walk, Ukraińcy zamierzają napisać "Avada Kedavra", czyli potężne zaklęcie ze świata Harry'ego Pottera, które miało na celu natychmiast uśmiercić przeciwnika.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda o rozmowie z rosyjskim youtuberem

Rzecznik J. K. Rowling o żarcie Rosjan

W sprawie rozmowy głos zabrał rzecznik J. K. Rowling, który żart rosyjskich komików nazwał "niesmacznym". "J. K. Rowling została poproszona o opowiedzenie o swojej szeroko zakrojonej działalności charytatywnej w Ukrainie, wsparciu dla dzieci i rodzin, które ucierpiały w wyniku obecnego konfliktu w tym regionie" - czytamy w oświadczeniu. "Film, który został zmontowany, jest zniekształconym przedstawieniem tej rozmowy" – poinformował w oświadczeniu przekazanym "The Hollywood Reporter".

Rosyjscy pranksterzy wspierają propagandę Kremla

To nie pierwszy raz, kiedy duet komików z Rosji wykorzystuje sytuację wojny w Ukrainie do żartów. Podając się za stronę ukraińską - łączyli się oni między innymi z Benem Wallacem, brytyjskim ministrem obrony, czy Priti Patel, brytyjską minister spraw wewnętrznych. YouTube trwale usunął kanał rosyjskich żartownisiów po tym, jak opublikowali oni rozmowę z George'm W. Bushem. Jak pisze portal Konkret24, po agresji Rosji na Ukrainę Vovan i Lexus swoją aktywnością wspierają państwową, wojenną propagandę rosyjską.

ZOBACZ TEŻ na Konkret24: Kiedyś wkręcili Andrzeja Dudę, teraz rosyjscy pranksterzy szerzą dezinformację Kremla

Autor:kkow//am

Źródło: tvn24.pl/Newsweek/washingtonpost.com

Źródło zdjęcia głównego: Featureflash Photo Agency/Shutterstock

Pozostałe wiadomości