Jazda nad Tamizą. Pierwsza miejska kolejka linowa w Anglii

Kultura i styl

Wilkinson EyreKolejka porusza się 90 metrów nad Tamizą, czyli powyżej hali Areny O2

1,1 km długości, 2,5 tys. pasażerów na godzinę i widoki z wysokości 90 metrów nad Tamizą - to kolejka linowa w Londynie, która jest ostatnią inwestycją komunikacyjną z okazji igrzysk olimpijskich i pierwszą miejską kolejką linową w Wielkiej Brytanii.

Linię uruchomiono na niecały miesiąc przed oficjalnym otwarciem najważniejszej imprezy sportowej na świecie. Jest ostatnim ogniwem w londyńskiej sieci komunikacji miejskiej - choć powstała specjalnie na Igrzyska Olimpijskie ma też inny cel. Połączyła ze sobą wybrzeże North Greenwich i Royal Docks, czyli dwa z najbardziej aktywnych obszarów rewitalizacji w Londynie.

- Kolejka zapewnia bardzo potrzebne nowe połączenie na drugą stronę Tamizy, dając jednocześnie zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki. Ale co równie ważne, wiąże się z ambitnymi planami ożywienia tych dwóch sąsiadujących ze sobą obszarów, które zostały zaniedbane przez dziesięciolecia: tworzy nowe miejsca pracy dla londyńczyków oraz stymuluje rozwój tej części miasta - ocenił burmistrz Londynu, Boris Johnson.

Kolejka łączy ze sobą wybrzeże North Greenwich i Royal DocksWilkinson Eyre

Budowa nowego symbolu Londynu rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku i pochłonęła 60 mln funtów. Pieniądze wyłożyły linie lotnicze Emirates z Dubaju i dlatego przez 10 lat będą mieć prawo do nazwy kolejki - Emirates AirLine.

Kolejka liczy 34 wagonikiWilkinson Eyre

34 wagonikami na igrzyska

34 wagoniki kolejki linowej mogą przewozić 2,5 tys. pasażerów co godzinę w obie strony. Opłata za jednorazowy kurs wynosi 4,4 funta, a za dwa bilety, w tym powrotny, trzeba zapłacić 8,6. Wszystko jest w pełni dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich.

Jazda odbywa się na długości 1,1 kilometra i na wysokości 90 metrów nad Tamizą, czyli powyżej hali O2 Arena i z widokami m.in. na Park Olimpijski.

Emirates AirLine od 27 lipca do 12 sierpnia będzie pełnić kluczową rolę w mieście. Fani takich dyscyplin jak m.in. boks, szermierka, tenis stołowy i sztuki walki, które będzie można oglądać w centrum wystawowym ExCel na jednym brzegu Tamizy, w kilkanaście minut będą mogli znaleźć się po drugiej stronie rzeki, gdzie w O2 Arena będą się odbywać zawody gimnastyczne i skoków na trampolinie, a także mecze koszykówki.

Tę pierwszą miejską kolejką linową w Wielkiej Brytanii zaprojektowali angielscy architekci z Wilkinson Eyre Architects, którzy są również autorami obiektów sportowych na tegoroczne igrzyska.

Autor: am//gak / Źródło: worldarchitecturenews.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wilkinson Eyre