TVN24 | Kultura i styl

"Nie interesują mnie wielkie koła historii polityki. Interesują mnie pojedynczy bohaterowie"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty//rzw
Źródło:
TVN24
TVN24 "Nie interesują mnie wielkie koła historii polityki. Interesują mnie jednostki, znajdujące się w sytuacji, która je przerasta"

W premierowym odcinku "Xięgarni" Jakub Małecki opowiada o swojej najnowszej książce "Saturnin", której jedną z inspiracji była historia brata jego babci – chłopaka, który "zamknął za sobą drzwi, kiedy wychodził na tę wojnę" i nic więcej o nim nie wiadomo.

Jakub Małecki z wykształcenia jest ekonomistą. Jako prozaik debiutował w marcu 2007 roku opowiadaniem "Dłonie" na łamach magazynu "Science Fiction, Fantasy i Horror". Kolejne teksty publikował w "Nowej Fantastyce" ("Śmierć szklanego Kazimierza" i "Oko") oraz w "Magazynie Fantastycznym" ("Cyryl"). W maju 2008 roku zadebiutował książką "Błędy".

W rozmowie z Agatą Passent na temat swojej najnowszej książki "Saturnin" autor przyznał, że inspiracją historii była prawdziwa historia brata babci, który najprawdopodobniej zginął podczas bitwy nad Bzurą. - Gdy próbowałem się dowiedzieć jak najwięcej na temat pułku, w którym on służył, to najbardziej prawdopodobną wersją wydarzeń jest to, że ten brat mojej babci zginął właśnie tam – opowiadał pisarz.

OBEJRZYJ CAŁY ODCINEK "XIĘGARNI" W INTERNECIE >>>

Jakub Małecki w "Xięgarni"TVN24

Stwierdził, że w historii tej ujęło go to, "jak niewiele może zostać po człowieku". - Tam są po nim trzy zdjęcia, nikt o nim nic nie wiedział. On nie żył w żadnych historiach, wspomnieniach rodzinnych. Zamknął za sobą drzwi, kiedy wychodził na tę wojnę, jako zwykły chłopak, który nie ma zielonego pojęcia o wojnie – powiedział Jakub Małecki. – Nie interesują mnie wielkie koła historii polityki. Interesują mnie pojedynczy bohaterowie, ten chłopak, dziewczyna, który znajduje się w sytuacji, która go przerasta – dodał.

W drugiej części "Xięgarni" Michał Komar na nowo czyta "Dżumę" Alberta Camusa. W autorskim przeglądzie nowości wydawniczych Filip Łobodziński poleca "Z kim będzie Ci tak źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata" autorstwa Remigiusza Grzeli.

Autor:asty//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24