Kultura i styl

Jak wygrać konkurs chopinowski?

Kultura i styl

Jak wygrać konkurs chopinowski?
TVN24/Polska i ŚwiatJak wygrać konkurs chopinowski?

Jaka jest recepta na sukces w konkursie chopinowskim? Gabriel Svarovski, przyjaciel Ingolfa Wundera, który jest jednym z faworytów tegorocznych zmagań, twierdzi, że ją zna. - Jury musi znaleźć ludzi, którzy grają w stylu Chopina, więc warto posłuchać starych mistrzów, jak Koczalski, Friedman, Paderewski, którzy potrafili wydobyć w utworach ducha Chopina - mówi.

Prof. Andrzej Jasiński, który w tym roku przewodniczy jury ma jeszcze inny sposób. - Ja to mówię tak: trzeba zagrać w sposób, jaki chciałby zobaczyć sam Chopin - tłumaczy. Ale inni eksperci podkreślają, że nie tylko gra ma znaczenie. Krzesimir Dębski, zauważa, że istotne są też wrażenia wizualne. - Co się nie zagra, to się dowygląda - żartuje.

Rzeczywiście niektórzy pianiści mową całego ciała próbują nadrobić błędy palców. Choć w ten sposób ponoć wyrażają siebie, niektórym jurorom to się nie podoba. - Mnie to drażni, ja wolę jak usiądzie i jak zagra, a muzyka odda wszystkie emocje - podkreśla prof. Jasiński.

Klucz? Perfekcja

Wszyscy eksperci zgadzają się co do jednego absolutnie kluczowym elementem jest interpretacja. Jurorzy zwracają szczególną uwagę na dynamikę, czyli siłę uderzania poszczególnych dźwięków i umiejętność ich łączenia. To można osiągnąć dzięki pracy nie tylko klawiszy, ale też pedałów, które dźwięki mogą przedłużać lub błyskawicznie tłumić.

Liczy się też doświadczenie w pracy z orkiestrą - to duże wyzwanie, bo grając konkursowy utwór trzeba się bez słów porozumiewać z kilkudziesięcioma muzykami. A do tego się nie pomylić, oczarować jury, nie być mdłym, ale też nie pajacować - być perfekcyjnym, opanowanym, mieć dobrą kondycję i fenomenalne wyczucie.

Wydaje się to niewykonalne, ale tłumaczy dlaczego laur zwycięzcy konkursu chopinowskiego jest najbardziej pożądanym trofeum dla każdego pianisty klasycznego.

Dziś przed północą poznaliśmy zwyciężczynię XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Polska i Świat

Pozostałe wiadomości