Nie żyje Irene Papas. Gwiazda greckiego kina miała 96 lat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
Reuters
Getty Images Irene Papas

Zmarła słynna grecka aktorka i piosenkarka Irene Papas. Miała 96 lat. Artystka zyskała międzynarodową sławę występami w "Greku Zorbie" i "Działach Navarony".

"Majestatyczna, dostojna, dynamiczna, Irene Papas była uosobieniem greckiego piękna na ekranach kinowych i na scenie, była międzynarodową gwiazdą, która promieniowała greckością" - napisała w środowym oświadczeniu grecka minister kultury Lina Mendoni. "Siłą talentu i urokiem osobistym podbiła świat kina i teatru" - dodała. Resort nie podał, kiedy dokładnie zmarła artystka ani co było bezpośrednią przyczyną jej śmierci.

Jak donoszą greckie media, w ostatnich latach życia Papas cierpiała na chorobę Alzheimera.

Legenda greckiego kina

Irene Papas była związana z kinem przez blisko pół wieku. Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1950 roku. Wystąpiła w ponad 80 filmach. Jednym z jej największych wczesnych sukcesów była tytułowa rola w "Elektrze" z 1962 roku, kinowej adaptacji starożytnej greckiej tragedii Eurypidesa w reżyserii Michalisa Cacoyannisa, oraz w filmie "Antygona" w reżyserii George'a Tzavellasa.

W "Działach Navarony" Papas wcieliła się w grecką bojowniczkę ruchu oporu sprzeciwiającą się hitlerowskiej okupacji. Zagrała również młodą owdowiałą kobietę na Krecie w "Greku Zorbie", gdzie wystąpiła u boku Anthony'ego Quinna i Alana Batesa. Produkcja urzekła międzynarodową publiczność ścieżką dźwiękową, zwłaszcza utworem "Taniec Zorby" skomponowanym przez greckiego kompozytora Mikisa Theodorakisa.

Ostatnim filmem, wieńczącym karierę Papas, były "Ruchome słowa" (2003 rok), gdzie wystąpiła u boku Catherine Deneuve i Johna Malkovicha. Dwa lata wcześniej pojawiła się na srebrnym ekranie z Nicolasem Cage'em i Penelope Cruz w filmie "Kapitan Corelli".

"Dzięki swoim długim, ciemnym włosom, jasnej karnacji i grubym łukowatym brwiom Papas stała się symbolem śródziemnomorskiego piękna" - napisała agencja Reutera.

Irene Papas Getty Images

Papas udzielała się również muzycznie. W 1972 roku pojawiła się gościnnie na płycie "666" greckiej grupy rockowej Aphrodite's Child w utworze "Infinity".

W 1979 roku wydała swój własny folkowy album zatytułowany "Odes", przy którego tworzeniu współpracowała ze słynnym kompozytorem Vangelisem. W 1986 roku z tym samym artystą nagrała płytę "Rapsodies".

Życie prywatne

Irene Papas urodziła się w niewielkiej miejscowości Chiliomodi w Koryntii w rodzinie nauczycieli. Jej liberalne poglądy polityczne zmusiły ją do emigracji do Włoch i Stanów Zjednoczonych w latach 1967-1974, gdy Grecją rządziła junta wojskowa.

Irene Papas dwukrotnie wychodziła za mąż, pierwszy raz w 1951 roku za greckiego reżysera Alkisa Papasa. Kolejny raz stanęła na ślubnym kobiercu sześć lat później z producentem filmowym José Kohnem, jednak małżeństwo to zostało później unieważnione.

Al Pacino i Marlon Brando w "Ojcu chrzestnym"FilmPublicityArchive/United Archives via Getty Images

Jak wyznała w 2004 roku w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera", miłością jej życia był aktor Marlon Brando, którego poznała osobiście w Rzymie w 1954 roku. "Żadnego mężczyzny nie kochałam tak jak Marlona. Był wielką miłością mojego życia, człowiekiem, na którym zależało mi najbardziej i którego cenię najbardziej. Dwie rzeczy, które z reguły trudno pogodzić" - mówiła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości