Kultura i styl

Internet reaguje na puste krzesło. "Jeśli symbolizuje Ciebie, wierzę Ci"

Kultura i styl

AMANDA DEMME / NEW YORK MAGAZINE, Twitter""New York Magazine" opublikował relacje 35 kobiet zgwałconych przez Billa Cosby'ego

"Zamierzamy przerwać milczenie" - piszą internauci w odpowiedzi na publikację "New York Magazine". Dwutygodnik przytoczył relacje 35 kobiet, które miały być wykorzystywane przez Billa Cosby'ego. Na okładce gazety obok ich sylwetek pojawiło się puste krzesło. Symbolizuje ofiary, które nadal milczą z obawy, że nikt im nie uwierzy.

Bill Cosby urodził się w 1937 roku i przez wiele lat był jednym z najbardziej popularnych komików i osobowości telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych. W latach 1984-1989 jego program "The Cosby Show" był w USA najchętniej oglądanym programem telewizyjnym. Cosby występował również w innych popularnych produkcjach, m.in. w programach dla dzieci.

Dziś okazuje się, że "ulubiony tata Ameryki" przez cały ten czas miał także drugą, skrywaną przed opinią publiczną twarz.

Symbol milczenia

Przez wiele lat jego ofiary milczały z obawy, że nikt im nie uwierzy. Dopiero w ostatnim czasie postanowiły opowiedzieć swoje długo skrywane, często mroczne historie.

Relacje 35 kobiet, które miały być wykorzystane przez komika i zgodziły się ujawnić szczegóły spotkań z Cosbym, zostały opublikowane przez amerykański dwutygodnik "New York Magazine". Na okładce pisma obok sylwetek wykorzystanych kobiet, pojawiło się puste krzesło. Symbolizuje ofiary, które wciąż milczą.

Puste krzesło, które stało się wymownym symbolem milczenia, poruszyło internautów. W sieci powstał specjalny hashtag #TheEmptyChair, pod którym opublikowano już ponad 30 tys. wpisów. Są one związane nie tylko z molestowaniem kobiet przez Cosby'ego, ale wykorzystywaniem seksualnym w ogóle.

"Ponieważ #TheEmptyChair (tłum. puste krzesło) mówi we wszystkich językach, my zamierzamy przerwać milczenie we wszystkich językach" - czytamy w opisie zdjęcia udostępnionego w serwisie społecznościowym Twitter.

Because #TheEmptyChair speaks every language, we're going to break the silence in every language. pic.twitter.com/mDstA9LsSV— Price of Silence (@pos_theatre) lipiec 27, 2015

"Puste krzesło sprawia, że chce mi się płakać. Tak wiele z nas mogłoby być lub jest tą osobą. Za wiele. Z wielu powodów to bolesny obraz".

TBH #theemptychair is making me cry. So many of us could be or are that person. Too many. It's a painful image for so many reasons— afrobella (@afrobella) lipiec 27, 2015

"Puste krzesło, ponieważ on jest 'dobrym człowiekiem', więc jak mogłabym mówić o nim takie straszne rzeczy".

#TheEmptyChair because he's a 'good man', & how could I say such awful things about him.— S. (@w0nderwoman108) lipiec 27, 2015

"Jeśli puste krzesło symbolizuje Ciebie, wierzę Ci".

If #TheEmptyChair is you, I believe you.— Brienne of Snarth (@femme_esq) lipiec 27, 2015

Autor: nb, kl/ja / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: AMANDA DEMME / NEW YORK MAGAZINE, Twitter

Pozostałe wiadomości