Kultura i styl

"Ilu jeszcze kolegów? Ile szkolnych klas?". Hollywood o posiadaniu broni

Kultura i styl

Aktualizacja:
Gwiazdy w kampanii "Demand a plan" ("Żądaj planu")
demandaplan.orgW kampanii "Demand a plan" ("Żądaj planu") wystąpiły największe gwiazdy Hollywood: m.in. Beyoncé, Jamie Foxx, Jessica Alba i Gwyneth Paltrow

Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Beyoncé, Julianne Moore i Jamie Foxx - m.in. te hollywoodzkie gwiazdy wzięły udział w kampanii "Demand a plan" ("Żądaj planu"). Ich wspólny występ w filmie to głos w sprawie reformy zasad przyznawania prawa do posiadania broni palnej. Do tej pory akcję poparło ponad 750 tysięcy Amerykanów.

"Ile jeszcze?" - pytają w czarno-białym klipie. "Ilu jeszcze kolegów? Ile szkolnych klas? Ile kin? Ile kościołów?".

Patrząc do kamery, wymieniają listę niektórych z 31 masakr w Stanach Zjednoczonych - od Columbine w 1999 roku po ostatnią strzelaninę w szkole podstawowej Sandy Hook. "Virginia. Tucson. Aurora. Fort Hood. Oak Creek. Newtown. Ile jeszcze?" - pytają m.in. Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow, Beyoncé, Cameron Diaz, Julianne Moore, Jessica Alba, Jamie Foxx, John Legend, Chris Rock i Conan O'Brien.

To ponad 30 aktorów, piosenkarzy, gwiazd telewizji i innych sław, które wsparły kampanię społeczną "Demand a plan" ("Żądaj planu"). Domagają się od prezydenta i kongresu USA, by wdrożył plan walki z przestępczością z udziałem broni palnej i zreformował zasady przyznawania broni, a także wprowadził ustawę uznającą handel bronią za przestępstwo federalne.

Akcję "Demand a plan" może poprzeć każdy Amerykanin na specjalnej stronie demandaplandemandaplan.org

"Możemy zapobiec przyszłym tragediom"

Akcję w ramach Mayors Against Illegal Guns zainicjowali amerykańscy burmistrzowie w lipcu tego roku, po masakrze, która miała miejsce w miasteczku Aurora na premierze filmu "Mroczny rycerz powstaje". Powstała także specjalna strona internetowa, gdzie można oddać głos w tej sprawie. Do dziś przystąpiło do akcji 750 burmistrzów i poparło ją 750 tys. obywateli.

"Nasze wysiłki nie przywrócą życia ofiarom, ale możemy zapobiec przyszłym tragediom" - głosi hasło akcji.

Film z udziałem gwiazd ujrzał światło dzienne tego samego dnia, którego Wayne LaPierre, szef NRA (Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego Ameryki), zaproponował, by w każdej amerykańskiej szkole ochroniarze nosili broń.

Autor: am\mtom / Źródło: Hollywood Reporter, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: demandplan.org

Raporty:
Pozostałe wiadomości