Kultura i styl

Igor T. Miecik nie żyje. Dziennikarz miał 47 lat

Kultura i styl


Dziennikarz, reporter i autor książek Igor T. Miecik zmarł w wieku 47 lat. Debiutował w "Gazecie Wyborczej", później pracował między innymi dla "Polityki", "Newsweeka" i TVN24. Był autorem książek o społeczeństwach krajów byłego ZSRR. Między innymi za reportaż, jaki przygotował w "Uwadze!" w TVN, otrzymał nagrodę Grand Press.

O śmierci dziennikarza poinformowała Bianka Mikołajewska z OKO.press. "W nocy zmarł Igor T. Miecik, jeden z najwybitniejszych polskich piszących reporterów" - napisała.

Dwukrotny laureat Grand Pressa

Miecik ukończył studia politologiczne i afrykanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w "Gazecie Wyborczej", gdzie opublikował jeden z swoich pierwszych reportaży o katastrofie okrętu podwodnego Kursk. Później współpracował z "Polityką", "Przekrojem" i "Newsweekiem".

Pierwszą nagrodę Grand Press otrzymał w 2001 roku w kategorii publicystyka za tekst "Adwokaci diabłów".

Był członkiem redakcji programu "Uwaga!" TVN. Tutaj wspólnie z Edytą Krześniak przygotował reportaż "Przepraszam za głód i chłód", który doceniony został nagrodą Grand Press w kategorii "reportaż telewizyjny".

W dorobku Igor T. Miecik miał również kilka książek reporterskich. "14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji" została doceniona nominacją do Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Napisał ponadto "Katiuszę z bagnetem. 14 sekretów ZSRR" oraz "Sezon na słoneczniki".

Miał 47 lat.

Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl, Gazeta Wyborcza