#Hot16Challenge. Polscy muzycy nominują się i nagrywają "16 wersów"

Kultura i styl

Akcja #Hot16Challenge rozpoczęła się 31 sierpniaSolar | YouTube\SB Maffija
wideo 2/9

Na fali Ice Bucket Challenge i innych internetowych wyzwań polscy hiphopowcy przygotowali akcję, którą promują w sieci. #Hot16Challenge to wyzwanie, w którym trzeba nagrać 16-wersowe zwrotki. Po ponad miesiącu trwania akcji jej inicjator, raper Solar, podsumowuje ją i z zadowoleniem stwierdza: wyszła poza ramy hiphopowej sceny.

#Hot16Challenge to akcja, która powstała w polskim środowisku hiphopowym. Ogromna popularność jaką zdobyła sprawiła, że wyszła już poza te ramy.

Co to za "challenge"?

Akcja wystartowała 31 sierpnia. Pomysłodawcą i inicjatorem jest Solar, raper znany z duetu Solar\Białas, który współpracuje z wytwórnią PROSTO Label. #Hot16Challenge stworzył w odpowiedzi na Ice Bucket Challenge i inne wyzwania, które krążyły po internecie i cieszyły się dużą popularnością. Akcja jest prosta. Wystarczy nagrać 16-wersową zwrotkę, wrzucić ją do sieci i nominować kolejnych. Na nagranie swoich 16 wersów każdy ma 72 godziny od nominacji.

A co z celem całego przedsięwzięcia? Takie pytania często padały. Nawet jako zarzut do Solara, bo #Hot16Challenge nie ma celu charytatywnego. Tu chodzi o wypromowanie siebie i dobrą zabawę.

We wtorek, 7 października, podczas spotkania Hip Hop Akademii w Służewskim Domu Kultury inicjator, sam przyznał, że zrobił to z premedytacją. Ci, którzy odmówią i nie nagrają swojej "szesnastki" nie ponoszą konsekwencji. Ci, co przekroczą czas - również.

- Chciałem, by akcja była zabawą - stwierdził Solar. A to jego 16 wersów:

Solar. Nagranie do #Hot16ChallengeSolar | YouTube\SB Maffija

Akcja na szeroką skalę

Solar nominował czterech znajomych raperów. Do zabawy zaprosił Białasa, Dioxa, Flinta i WSZ. Wszyscy odpowiedzieli, a akcja zaczęła szerokim echem rozchodzić się nie tylko w środowisku hiphopowców, ale także w sieci i wśród internautów. W serwisie Facebook powstał profil poświęcony wyzwaniu "hot 16", który zebrał już 36,5 tys. like'ów. Dodatkowo założono stronę, która miała zbierać wszelkie aktualizacje dotyczące zadania. Administratorzy strony stworzyli na niej diagram, który przedstawia po kolei osoby, które wzięły udział w wyzwaniu i kolejnych nominowanych.

Diagram przedstawiający raperów, którzy wzięli udział w wyzwaniu Hot 16Diagram przedstawiający raperów, którzy wzięli udział w wyzwaniu Hot 16@vvarp, Sensei | hot16.pl

We wtorek Kamil "Jakuza" Jaczyński i Solar opowiedzieli o szczegółach akcji. Przedstawili też statystki dotyczące "gorącej szesnastki". Pierwszego dnia działania fanpage'u na Facebooku odwiedziło go ponad 1000 osób. Z kolei strona Hot 16 w ciągu września odnotowała 181 tys. wizyt i 300 tys. odsłon poszczególnych podstron, a średni czas spędzony na stronie wyniósł 2 min. i 48 s.

Kolejni nominowani

Na spotkaniu Solar opowiedział również o początku akcji i o tym, jak się do niej przygotowywał:

- Wydawało mi się, że to pójdzie. Powiem szczerze, że dzwoniłem do kilku osób, myśląc o swoich nominacjach. Zadzwoniłem m.in. do Zeusa, Kaena. To były osoby, które w pierwszej chwili mi odmówiły, więc szukałem dalej i w ten sposób powstała moja czwóreczka. Pomyślałem, że szczególnie obecność Dioxa powinna to pchnąć i zgodnie z moimi oczekiwaniami tak się stało.

Podobnie jak Solar i Białas, Diox współpracuje z wytwórnią PROSTO Label, a 21 listopada odbędzie się premiera jego nowej płyty pt. "7 minut po śmierci". Jest on jednym z pierwszych, którzy odpowiedzieli na nominację i nagrali swoje zwrotki.

Diox. Nagranie do #Hot16ChallengeDiox | YouTube\Marathon Records

Z nominowanych przez Solara nie odmówił nikt. Poniżej zwrotka, którą nagrał Flint:

Flint (Koka Beats)/ www.facebook.com/flinthiphop Słowa Jakub Nowak vel Nowaczyński, muzyka Grzegorz GrzelczakFlint | YouTube/FlintHipHop

W #Hot16Challenge wzięli również udział przedstawiciele wytwórni Alkopoligamia.com. Ich nagrania różnią się trochę od poprzednich. Stasiak nagrał zwrotkę o płytach, które posiada w domu, z kolei Ten Typ Mes postanowił przygotować "szesnastkę" na świeżym powietrzu.

Ten Typ Mes. Nagranie do #Hot16ChallengeTen Typ Mes | YouTube\alkopoligamiacom
Stasiak. Nagranie do #Hot16ChallengeStasiak | YouTube\alkopoligamiacom

Wyzwania podjął się również MC Silk, przez wielu nazywany najszybciej rapującym człowiekiem w Polsce.

MC Silk. Nagranie do #Hot16ChallengeMC Silk | MC Silk

Dotychczas w ramach projektu powstało już ponad 230 zwrotek. Coś od siebie dołożył też Łona - raper i producent muzyczny.

Łona. Nagranie do #Hot16Challenge. Materiał ze strony dobrzewiesz.net. Łona | dobrzewiesz.net

Udział w wyzwaniu wzięły również Panie. Lilu, która nagrała swoją "szesnastkę" związana jest z wytwórnią Pal6. Jej przygoda z muzyką trwa już prawie 15 lat.

Lilu. Nagranie do #Hot16ChallengeLilu | YouTube\Pal6 Nagrania

Do wyzwania zaczynają być już jednak nominowani ludzie zupełnie nie związani ze sceną hiphopową. Sprawia to, że akcja wykroczyła poza swoje ramy.

- Teraz koledzy z osiedla nominują innych kolegów, by zobaczyć jak rapują - powiedział Solar podczas wtorkowego spotkania.

Każdy pisze własną zwrotkę i ma prawo przekazać w niej co chce. Tak też zrobił ksiądz Jakub Bartczak, który nominował wszystkich swoich parafian do czytania Pisma Św.

Ks. Jakub Bartczak. Nagranie do #Hot16ChallengeKs. Jakub Bartczak | YouTube/Ks. Jakub Bartczak

Co dalej?

Akcja #Hot16Challenge trwa, a skoro się powiodła, Solar myśli nad tym, co dalej. Bardzo wstępnym pomysłem jest projekt, który połączyłby tych, którzy "zrobili" swoje zwrotki. Jak podkreśla muzyk, po wygaśnięciu akcji chciałby nagrać coś wspólnie z innymi chętnymi raperami, tym razem może już charytatywnie.

Autor: kl//kdj / Źródło: facebook.com/PLHot16Challange, hot16.pl, youtube.com

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/PLHot16Challange | facebook.com/PLHot16Challange