Kultura i styl

Lata leżał w magazynie. Odkryto nowy obraz Hieronima Boscha

Kultura i styl

Obraz "Kuszenie św

Po długich badaniach okazało się, że obraz przechowywany przez lata w magazynie Nelson-Atkins Museum of Art w Kansas City (USA), jest autorstwa Hieronima Boscha.

Międzynarodowy zespół badawczy odkrył, że Hieronim Bosch jest autorem dzieła, które do tej pory przypisywane było jego uczniom. Stworzony na drewnie dębowym obraz "Kuszenie św. Antoniego" datuje się na lata 1500-1510. Eksperci pracujący przy "Bosch Research and Conservation Project" w holenderskim mieście Hertogenbosch mają całkowitą pewność, że dzieło należące do Nelson-Atkins Museum of Art w Kansas City (USA) było do tej pory mylnie opisywane. Sześć lat trwały badania nad wszystkimi pracami artysty z wykorzystaniem najnowszych technik. Były to największe - jak dotąd - studia nad dorobkiem Boscha, który zmarł 500 lat temu. W skład zespołu wchodzili historycy sztuki, fotografowie, konserwatorzy, eksperci baz danych. Pracowali pod opieką muzeów na całym świecie, w których eksponowane są prace holenderskiego mistrza.

Wątpliwości rozwiała technika podczerwieni

W badaniach wykorzystano m.in. technikę podczerwieni, dzięki której odkryto, że pod warstwą farby znajdują się kolejne rysunki. To właśnie one przekonały naukowców, że jest to jednak dzieło Boscha. Na znany naukowcom dorobek holenderskiego malarza składa się 45 prac - 20 obrazów i 25 rysunków. Hieronim Bosch żył w latach 1450-1516. Był malarzem i rysownikiem przełomu późnego gotyku i wczesnego renesansu. Uważa się, że jego twórczość wybiegała daleko w przyszłość. Dla jednych był genialnym wizjonerem, dla innych pierwszym w historii surrealistą.

Autor: tmw/kk / Źródło: Der Spiegel, Observer, Radboud Universiteit

Pozostałe wiadomości