Hiszpański Jezus "odzyska twarz"?

Konserwatorzy z instututu w Walencji badali m.in. zdjęcie rentgenowskie obrazu
Konserwatorzy z instututu w Walencji badali m.in. zdjęcie rentgenowskie obrazu
ENEX
ENEX"Poprawiony" fresk zyskał większą popularność niż oryginał

Fresk z kościoła w hiszpańskiego Borja przedstawiający wizerunek Chrystusa po amatorskiej renowacji przypomina wszystko oprócz pierwowzoru. Po profesjonalnych oględzinach konserwatorzy są jednak dobrej myśli. Wciąż można przywrócić oryginał.

O zabytkowym fresku autorstwa XIX-wiecznego hiszpańskiego malarza Eliasa Garcii Martineza zrobiło się głośno pod koniec sierpnia, kiedy to pewna staruszka z Hiszpanii zdecydowała się na jego renowację. Efekt zaskoczył nawet samą "konserwatorkę", 85-letnią Cecilię Gimenez - był tak kuriozalny, że "odnowiony" Jezus stał się sensacją internetu. Jest szansa Być może dzieło da się jednak uratować. Tak stwierdzili po przeprowadzonej ekspertyzie specjaliści z Instytutu Konserwacji i Restauracji w Walencji. Według Carmen Perez, dyrektorki instytutu, taka decyzja powinna zostać podjęta przez miejscową radę w Borja.

Perez rekomenduje firmę, która miałaby przeprowadzić pracę. Według specjalistki, po właściwej renowacji będzie zapewne widać ślady "nowego malarstwa", ale pozostaną nieznaczne. - Do malowania trzeba mieć jakieś podstawy, a ta pani malowała bez przygotowania, to przecież bardzo skomplikowane - komentowała całą sprawę konserwatorka. - Głównym błędem tej pani jest brak szacunku dla dzieła. Jeśli brakuje 60 proc., to tam trzeba interweniować, a nie przemalowywać całość - dodała Perez.

Autor: KSu//bgr / Źródło: ENEX

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości