Kultura i styl

Nie żyje Henning Mankell, autor kryminałów o komisarzu Wallanderze

Kultura i styl

Wikipedia (CC BY 3.0) / Dr. Jost HindersmannHenning Mankell miał 67 lat

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Goeteborgu zmarł szwedzki pisarz Henning Mankell. Autor m.in. serii powieści kryminalnych o komisarzu Kurcie Wallanderze miał 67 lat. W zeszłym roku zdiagnozowano u niego raka płuc.

O śmierci pisarza poinformował w poniedziałek jego wydawca. "Minionej nocy odszedł po cichu w wyniku choroby" - czytamy na stronie internetowej wydawnictwa Leopard Forlag.

Henning Mankell urodził się w 1948 r. w Sztokholmie. Był żonaty z Evą Bergman, córką słynnego szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Był pisarzem, dziennikarzem, reżyserem i autorem sztuk teatralnych.

W 2014 roku zdiagnozowano u niego raka płuc, o czym poinformował na łamach gazety "Goeteborgs-Posten".

Słynny komisarz

Popularność na całym świecie, w tym także w Polsce, przyniosła mu seria powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest komisarz Kurt Wallander (m.in. "Ręka", "Niespokojny człowiek").

Wallander jest w jego powieściach mającym kłopoty w życiu prywatnym policjantem, zmagającym się z chorobą Alzheimera i rozwiązującym zagadki kryminalne w Ystad. W powieściach autor dbał o pokazanie realiów pracy policji, poruszał wątki obyczajowe i społeczne, m.in. imigracji, tworząc przeciwwagę dla wizerunku Szwecji jako kraju ze względnie niską przestępczością.

Mankell był także autorem książek dla dzieci - za co został uhonorowany Nagrodą Astrid Lindgren i Medalem Nilsa Holgersona - oraz powieści obyczajowych - m.in. "Włoskie buty".

Autor: ts / Źródło: BBC News, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 3.0) / Dr. Jost Hindersmann

Pozostałe wiadomości