Kultura i styl

Hawking dziękuje odtwórcy siebie. "Dobra robota, Eddie!"

Kultura i styl


"Dobra robota Eddie, jestem z ciebie bardzo dumny" - po ogłoszeniu laureatów tegorocznych Oscarów napisał na Facebooku Stephen Hawking, dziękując zdobywcy statuetki za pierwszoplanową rolę męską. Redmayne stworzył poruszającą aktorską kreację sparaliżowanego fizyka.

Eddie Redmayne to 33-letni brytyjski aktor, do niedawna znany głównie z ról serialowych oraz postaci drugiego planu. Do niedawna, to znaczy drugiej połowy ubiegłego roku, kiedy do kin weszła "Teoria wszystkiego".

W ekranizacji biograficznej książki byłej żony Stephena Hawkinga, Eddie Redmayne brawurowo zagrał sparaliżowanego fizyka i szturmem wziął serca krytyków. Do wczoraj zgarnął za tę kreację kilkanaście laurów festiwali i konkursów filmmowych z całego świata, w tym m.in. Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Pasmo sukcesów zwieńczył Oscarem za pierwszoplanową rolę męską.

"Gratulacje za zagranie mnie"

"Gratulacje dla Eddiego Redmayna, który zdobył Oscara za zagranie mnie" - napisał na swoim facebookowym profilu Stephen Hawking. "Dobra robota Eddie, jestem z ciebie bardzo dumny" - dodał słynny fizyk.

Stephen Hawking od czasów studenckich cierpi na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Niemal całe jego ciało jest sparaliżowane. Specjalny komputer z syntezatorem mowy, podpięty do wózka inwalidzkiego pozwala mu poruszać się i komunikować ze światem.

Mimo tak zaawansowanej niepełnosprawności, Hawking od lat z wielkimi sukcesami pracuje jako astrofizyk. Jego prace z dziedziny grawitacji kwantowej i teoretycznej kosmologii regularnie odbijają się szerokim echem w społeczności naukowców i nie tylko.

Oscary 2015 w tvn24.pl

Autor: //ŁUD / Źródło: facebook

Pozostałe wiadomości