Kultura i styl

Grand Prix za humbaka. "Udało się uchwycić niesamowity moment zabawy"

Kultura i styl

Grand Prix za humbaka. "Udało się uchwycić niesamowity moment zabawy"
tvn24Zdjęcie "Bezpieczna zabawa" Sebastiana Gorgola zdobyło Grand Prix Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic

W naszym konkursie szukamy dobrych zdjęć, czyli takich, które sprawiają, że się zatrzymasz i zastanowisz, co widzisz. Trzeba mieć wyjątkową wrażliwość i umiejętność obserwacji świata, aby wiedzieć, kiedy podnieść ten aparat - mówiła we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Martyna Wojciechowska, naczelna "National Geographic Polska". Rozstrzygnięto właśnie jubileuszową, 10. edycję Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic.

- Staramy się pokazać zdjęcia, które opisują świat i pokazują ważne rzeczy. Chcemy skłonić naszych czytelników, aby objąć świat refleksją - mówiła Wojciechowska.

- Dziś, w dobie zalewu świata fotografiami, każdemu się wydaje, że jest fotografem tylko dlatego, że ma aparat fotograficzny. Oczywiście nie jest to takie proste, trzeba mieć wyjątkową wrażliwość, umiejętność obserwacji świata i wiedzieć, kiedy podnieść ten aparat, by zrobić to jedyne i niepowtarzalne zdjęcie - dodała naczelna National Geographic Polska.

Jak przypomniała, fotografia, która dostała Grand Prix, to zdjęcie humbaka.

- Fotografowi udało się uchwycić niesamowity moment zabawy - powiedziała Wojciechowska. Dodała, że laureat głównej nagrody poświęcił pięć lat na wykonanie swoich zdjęć.

Jak mówiła, czasami może się wydawać, że nagrodzone fotografie są banalne, proste. - Mogłoby się wydawać, że gdybym tam był, też bym takie zdjęcie zrobił. Otóż nie. W tych fotografiach (nagrodzonych - red.) jest ten moment, ta emocja i "National Geographic" takich zdjęć szuka - powiedziała Wojciechowska.

Niezwykłe zdjęcia finalistów konkursu
Niezwykłe zdjęcia finalistów konkursuSebastian Gorgol/Konrad Bąk/Adam Kot/Waldemar Graś/Katarzyna Pawlicka

Podkreśliła, że większość nagrodzonych prac została wykonana w Polsce. - Nie trzeba więc jechać na kraniec świata, aby zrobić dobre, poruszające fotografie - powiedziała Wojciechowska.

30 tysięcy zdjęć

W w ciągu 10 lat uczestnicy Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic nadesłali łącznie niemal 450 tys. zdjęć.

Jury rozstrzygnęło właśnie 10., jubileuszową edycję konkursu.

Jego uczestnicy nadesłali niemal 30 tys. fotografii, które oceniało jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Adam Balcerek, Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Maciek Nabrdalik, Rafał Olejniczak i Martyna Wojciechowska. Rywalizacja przebiegała w 5 kategoriach: fotoreportaż, ludzie, zwierzęta, krajobraz oraz w kategorii specjalnej Samsung: najszybciej do doskonałości.

Tegorocznym Grand Prix uhonorowany został Sebastian Gorgol za zdjęcie "Bezpieczna zabawa".

Autor: mac//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: National Geographic | Sebastian Gorgol

Pozostałe wiadomości