Kultura i styl

Głowacki z nagrodą im. Cybulskiego. "Mam nadzieję, że nie zawiodę patrona"

Kultura i styl


Aktor Piotr Głowacki otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych polskich aktorów, którzy "wyróżniają się wybitną indywidualnością". Artysta odebrał statuetkę podczas środowej gali w Kinie Iluzjon w Warszawie.

Doroczna nagroda im. Cybulskiego przyznawana jest za filmowe dokonania z ostatniego sezonu. Tegoroczny zwycięzca, aktor Piotr Głowacki, doceniony został za rolę w filmie "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa. - Jestem szczęśliwy i zaskoczony, to cudowna chwila. Mam nadzieję, że nie zawiodę patrona – powiedział Głowacki, odbierając statuetkę. Artysta wcześniej już dwukrotnie był nominowany do tej nagrody. W "Dziewczynie z szafy", opowieści o ludziach zmagających się z samotnością i poszukujących bliskości, z akcją na ponurym osiedlu wieżowców, Głowacki wcielił się w trzydziestoparolatka, opiekującego się upośledzonym umysłowo, umierającym bratem. Do tegorocznej nagrody nominowani byli także m.in. Magdalena Berus, Julia Kijowska, Marta Nieradkiewicz i Dawid Ogrodnik.

Grochowska z Nagrodą Kapituły

W skład jury, które wybrało laureata nagrody, wchodzili: aktorka Grażyna Barszczewska, aktorka Agata Buzek, krytyk filmowy Andrzej Kołodyński, reżyser Feliks Falk oraz krytyk filmowy i publicysta ksiądz Andrzej Luter. W tym roku przyznano także po raz pierwszy Nagrodę Kapituły, którą otrzymała aktorka Agnieszka Grochowska "za wybitną indywidualność artystyczną i cały dotychczasowy dorobek aktorski". Wcześniej Grochowska była czterokrotnie nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W środę wręczono także nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2013 roku. Otrzymał ją Piotr Zwierzchowski za książkę "Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60".

45 lat nagrody

W środę do Kina Iluzjon w Warszawie przybyło wiele osobowości ze świata kultury, m.in. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, a także Maja Komorowska oraz syn Zbigniewa Cybulskiego – Maciej Cybulski. Nagrodę im. Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 r., pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Od 1969 do 1995 r. nagrodę przyznawało pismo "Ekran", w 2005 r., po 10 latach przerwy, przyznawanie jej przejęła Fundacja Kino. Fundacja powołała Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje. W tegorocznej Kapitule zasiadają m.in.: Andrzej Wajda, Jan Englert, Krystyna Janda, Krzysztof Zanussi oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. Przy wyborze nominowanych jednym z kluczowych kryteriów jest wiek aktora - nominacje otrzymują osoby, które w roku kalendarzowym, w którym przyznane są nominacje, ukończyły nie więcej niż 35 lat. Laureata spośród nominowanych wyłania specjalnie powoływane jury, złożone z osobistości świata kultury. Laureat otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną.

Autor: kde//kdj / Źródło: PAP