Kultura i styl

George Miller przewodniczącym jury w Cannes. "Prawdziwa przyjemność!"

Kultura i styl

Zwiastun filmu "Mad Max: Na drodze gniewu" George'a Millera
Warner Bros Entertainment PolskaOstatni film Millera "Mad Max: Na drodze gniewu" walczy o Oscara w 10 kategoriach

George Miller będzie przewodniczącym jury 69. Festiwalu Filmowego Cannes. Jest to pierwszy twórca filmowy z Australii, który dostąpił tego zaszczytu. Mało tego. Jak podaje "The Guardian", to pierwszy Australijczyk, który przewodzi wydarzeniu filmowemu na światową skalę.

Organizatorzy 69. Festiwalu Filmowego w Cannes ogłosili, że tegorocznym przewodniczącym jury będzie George Miller. To będzie drugi rok z rzędu dla australijskiego reżysera na francuskim festiwalu. W zeszłym roku jego ostatni film "Mad Max: Na drodze gniewu" otwierał festiwal. Po roku czwarty film z serii "Mad Max" ma na koncie kilkanaście nominacji do różnych nagród, w tym 10 do Oscara oraz 375 mln dolarów. Film zdobył również 9 Critics Choice Awards.

"Łączy oczekiwania widzów i artystyczne standardy"

70-letni reżyser do hollywoodzkiej czołówki przebił się już w 1979 roku, kiedy rozpoczął swoją serię "Mad Max". W 1987 roku dostał nominację do Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za "Czarownice z Eastwick". Jednak największy kasowy sukces odniósł z filmami animowanymi: "Babe - świnka w mieście" oraz "Happy Feet: Tupot małych stóp". Za film o śwince Babe otrzymał dwie nominacje do Oscara oraz jedną do nagród BAFTA. "Happy Feet: Tupot małych stóp" przyniósł Millerowi i Oscara, i nagrodę BAFTA za najlepszy film animowany. Organizatorzy festiwalu w Cannes podkreślali, że: "podczas swojej kariery George Miller przez cały czas eksperymentował z różnymi gatunkami, genialnie łącząc oczekiwania odbiorców masowych z najwyższymi standardami artystycznymi".

Jak podaje "The Guardian", na wieść o wyborze na przewodniczącego jury, George Miller miał powiedzieć: "Co za prawdziwa przyjemność!"

W jury festiwalu w Cannes zasiadał dwukrotnie: w 1988 i 1999 roku. Jednak w 2016 będzie pierwszym Australijczykiem, który będzie przewodniczyć imprezie filmowej takiej rangi. 69. Cannes Film Festival potrwa od 11 do 22 maja br., a skład jury, które przyzna tegoroczną Złota Palmę (najważniejszy laur festiwalu), zostanie ogłoszony w najbliższych tygodniach.

Autor: tmw/ja / Źródło: The Guardian, Variety, Vulture.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 4.0) | Warner Bros

Pozostałe wiadomości