Kultura i styl

Ruszyło święto polskiego kina. Najlepsze filmy walczą o Złotego Lwa

Kultura i styl

[object Object]
Twórcy filmu "Twój Vincent" otworzyli 42. FPFF w GdyniNext Film
wideo 2/19

Pokaz "Twojego Vincenta", pierwszej pełnometrażowej animacji wyprodukowanej techniką malarską, uroczyście otworzył 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Święto polskiego kina potrwa do 23 września.

Jak podkreślił na poniedziałkowej gali dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Leszek Kopeć, filmy, które przyjdzie nam oglądać w Gdyni w tym roku "reprezentują wspaniałą, szeroką paletę możliwości artystycznych polskich reżyserów, aktorów i wszystkich ludzi z branży filmowej".

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przypomniał z kolei, że przed nami wielkie święto polskiego kina. Przede wszystkim projekcje filmowe, wystawy, spotkania i to, co jest największą wartością Festiwalu, "niekończące się rozmowy, które sprawiają, że z roku na rok możemy być wszyscy uczestnikami wielkich, wspaniałych filmowych wydarzeń, wspaniałych nowych filmów" - wyliczał.

Uroczysty pokaz i najbardziej oczekiwane filmy

Festiwal otworzył pokaz "Twojego Vincenta", pierwszego filmu pełnometrażowego zrealizowanego w pełni techniką malarską. Prócz produkcji Doroty Kobieli i Hugh Welchmana w poniedziałek w Gdyni pokazano także inne tytuły biorące udział w Konkursie Głównym, w tym między innymi filmy "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc oraz "Catalina" Denijala Hasanovicia.

"Wieża. Jasny dzień", debiutancka produkcja Jagody Szelc, to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów festiwalu. Akcja onirycznego obrazu dzieje się w Kotlinie Kłodzkiej. Do Muli, matki małej Niny oczekującej pierwszej komunii, przyjeżdża jej brat i młodsza siostra Kaja, która zniknęła sześć lat temu. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja - biologiczna matka Niny - chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr. W dniu komunii dochodzi do ich pojednania, jednak - jak piszą w opisie filmu twórcy - istnieje "inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła...".

"Catalina" Denijala Hasanovicia to jego drugi pokazywany w Gdyni film po nagrodzonym w 2001 roku "Liście". Chorwacko-bośniacko-polska koprodukcja opowiada o kolumbijskiej studentce prawa, której odrzucono prośbę o przedłużenie pobytu we Francji.

Dziewczyna (w roli Andrea Otalvaro), nie chcąc wracać do rodzinnego kraju, decyduje się na wyprawę do zupełnie sobie nieznanego Sarajewa. Chce zdobyć dostęp do materiałów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Catalina ma nadzieję, że zebrane materiały pomogą jej napisać pracę, która przekona władze paryskiego uniwersytetu do zatrudnienia jej i oddalenia groźby deportacji. W filmie zobaczymy także między innymi Andrzeja Chyrę oraz Mirjanę Karanović ("Grbavica", "Underground", "Dobra żona").

Paweł Sala w konkursie Inne Spojrzenie

Spośród filmów konkursu Inne Spojrzenie pokazywano "Niewidzialne" w reżyserii Pawła Sali, twórcy "Matki Teresy od kotów", oraz inspirowane niemieckim ekspresjonizmem "TodMachine" Bogusława Kornasia.

Na gali otwarcia Festiwalu obecni byli między innymi wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicemarszałek województwa pomorskiego Paweł Orłowski, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, członek zarządu Telewizji Polskiej Maciej Stanecki i dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka.

Wśród gości pojawili się także między innymi Jerzy Gruza, który w sobotę odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości, były dyrektor artystyczny Festiwalu Michał Oleszczyk, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Jerzy Marczewski, obchodzący podczas festiwalu 40. rocznicę swojej pracy twórczej artysta i plakacista Andrzej Pągowski oraz Jadwiga Barańska, legendarna Barbara Niechcic z "Nocy i dni" Jerzego Antczaka, nagrodzona Diamentowymi Lwami dwa lata temu.

Wspomnienie Wajdy i Młynarskiego

Łącznie na Festiwalu pokazanych zostanie ponad 150 filmów, w tym 50 w trzech konkursach: 17 w Konkursie Głównym, 7 w Innym Spojrzeniu oraz 26 w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Prezentowane będą także polskie animacje, których 70. rocznicę powstania obchodzimy w tym roku.

W dwóch sekcjach In Memoriam - Czystej Klasyce i Pokazach Specjalnych - wspomniani zostaną również artyści, którzy niedawno odeszli, między innymi Andrzej Wajda i Wojciech Młynarski.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa do 23 września.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości