Fundacja Szymborskiej będzie pomagać potrzebującym literatom

Kultura i styl

Aktualizacja:
PAP/Jacek BednarczykFundacja Wisławy Szymborskiej będzie realizować zapisy testamentu poetki

Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie pomagać pisarzom i tłumaczom w trudnej sytuacji materialnej. To jeden z zapisów testamentu zmarłej poetki i laureatki Nobla.

- Wisława Szymborska za życia prowadziła w ukryciu działalność charytatywną, wspomagając zarówno swoich kolegów, jak też osoby nie związane z literaturą i mocą testamentu zobowiązała fundację do kontynuowania tej działalności, zawężając jej obszar wyłącznie do środowiska pisarskiego - powiedziała prof. Teresa Walas, członek zarządu fundacji imienia zmarłej w lutym poetki.

Anonimowo i jednorazowo

Z wnioskiem o udzielenie pomocy będą mogły występować w imieniu swojego członka stowarzyszenia pisarzy, jak i sami zainteresowani. Decyzje w sprawie przyznania zapomóg, ma podejmować kilkuosobowa komisja złożona z przedstawicieli środowiska literackiego.

Pomoc będzie udzielana jednorazowo, na wiosnę i jesień, a jej wysokość będzie zależała od sytuacji życiowej zainteresowanych.

- Będziemy się starali, żeby te zapomogi były jak najwyższe, ale będzie to zależało od środków, które uda się nam pozyskać - powiedziała prof. Walas. Nazwiska osób, które uzyskały wsparcie, nie będą ujawniane.

Fundusz, z którego wypłacane będą zapomogi, ma być zasilany z kilku źródeł: procentu od dochodów rocznych fundacji, ze środków od zewnętrznych darczyńców i od wydawców, stale współpracujących z fundacją.

Fundacja nagradza, prezydent patronuje

Oprócz projektu pomocowego, we wrześniu przyszłego roku po raz pierwszy wręczona zostanie też Nagroda Wisławy Szymborskiej. - Będzie to nagroda poetycka, międzynarodowa - poinformował dziś Michał Rusinek, prezes fundacji. - Skład jury już mamy. Para prezydencka zgodziła się objąć honorowym patronatem nagrodę i galę - dodał.

Uroczystość ma się odbywać w Krakowie, mieście, z którym była związana poetka. - Będzie to sztandarowa nagroda Fundacji, ale postaramy się,(...) żeby to nie była jedyna nagroda - zakończył Rusinek.

Nieopublikowane wiersze

Fundacja zajmuje się również literacką spuścizną Szymborskiej. W 2013 r. mają zostać wydane niepublikowane, debiutanckie wiersze Wisławy Szymborskiej, których druk wstrzymała cenzura.

Chodzi o tomik "Zabawy literackie", w których znajdą się utwory pochodzące jeszcze z czasów gimnazjalnych, ale i dojrzałe wiersze poetki, w tym ostatni, który poetka napisała dla prezesa swojej fundacji już w szpitalu.

Jest też projekt Muzeum Narodowego w Krakowie, aby w jednej z krakowskich kamienic odtworzyć fragment mieszkania Szymborskiej. Na zagospodarowanie czeka archiwum poetki, w tym rękopisy, maszynopisy, notatki i listy. Mają one trafić do Biblioteki Jagiellońskiej.

Fundacja Wisławy Szymborskiej została zarejestrowana 24 kwietnia br. Jej zadaniem jest opieka nad pozostałościami materialnymi i twórczością literacką poetki.

Projekty fundacji będą realizowane z jej własnych przychodów. Ma ona m.in. licencjonować prawa autorskie, ale także przyjmować pomoc finansową od patronów i sponsorów. Siedziba fundacji mieści się w Pawilonie Wyspiańskiego, nowoczesnym budynku w centum Krakowa. Dziś uruchomiono jej stronę internetową.

Autor: KSu\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jacek Bednarczyk