Kultura i styl

"Rynek kradzionych antyków wysycha". Skradziony Picasso wraca do Francji

Kultura i styl


Władze Stanów Zjednoczonych oficjalnie przekazały obraz Pabla Picassa "La Coiffuse", czyli "Fryzjerka", władzom Francji. Skradzione ponad 10 lat temu płótno znaleźli pracownicy służby granicznej na statku wpływającym do Newark w stanie New Jersey w grudniu zeszłego roku. Według opisu paczki, w której znajdował się obraz Picassa, miał to był wart 37 dolarów prezent bożonarodzeniowy.

"Fryzjerka" zniknęła niepostrzeżenie z paryskiego Musée National d'Art Moderne. W listopadzie 2001 roku pracownicy muzeum, szukali obrazu, aby przygotować go na wyjazd na wystawę do Indii. Wtedy też odkryli, że po prostu zniknął on z magazynu. Słuch o nim zaginął, aż pod koniec 2014 roku pracownicy służby granicznej znaleźli go w paczce z napisem "Art Craft / 30 E / Joyeux Noel". Drogocenne płótno udawało taniutki prezent świąteczny. Agent Anthony Sandiffio z Departament Bezpieczeństwa Krajowego powiedział wówczas, że "odnalezienie 'Fryzjerki' wysyła złodziejom wiadomość, że rynek kradzionych antyków wysycha w Stanach Zjednoczonych". Obraz jest wart 15 milionów dolarów, ale nie ujawniono kto go ukradł.

Stuletnia dama

Pablo Picasso namalował "Fryzjerkę" w 1911 roku w stylu kubizmu analitycznego, podczas pobytu w Paryżu. Pracownicy muzeum we francuskiej stolicy informują, że odnaleziony obraz jest w dobrym stanie, wymaga jednak naprawy niewielkich uszkodzeń.

Gdy "Fryzjerka" wracała do swojej ojczyzny, inne płótno pędzla Picassa zostało "zatrzymane" w trakcie próby opuszczenia rodzinnej Hiszpanii.

Chodzi o wartą 25 milionów euro "Głowę młodej kobiety", należącą do bankiera Jaime Botína, wiceprezesa banku Santander, a uznawaną za narodowe dobro Hiszpanii.

Luksusowy jacht, którym obraz był przewożony przez Korsykę najprawdopodobniej w kierunku Szwajcarii, został zatrzymany przez francuskich żandarmów. Władze Hiszpanii wydały formalny zakaz wywożenia namalowanej w 1906 roku "Głowy młodej kobiety" z kraju. Gdy kilka lat temu jedno z brytyjskich muzeów chciało wypożyczyć obraz, rząd się na to nie zgodził.

Autor: sol\mtom / Źródło: tvn24.pl, guardian.co.uk, fox13now.com