TVN24 | Kultura i styl

Fryderyki 2021. Transmisja wielkiej gali muzycznej w player.pl

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl
Fryderyki. Laureaci nagród za 2020 odebrali statuetkiTVN24
wideo 2/9
TVN24Fryderyki. Laureaci nagród za 2020 odebrali statuetki

Fryderyki 2021 zostaną wręczone - po raz 27. już - w czwartkowy wieczór. Wielka muzyczna gala odbędzie się w tym roku w Szczecinie. Najwięcej tegorocznych nominacji zdobyli Krzysztof Zalewski, sanah oraz Lanberry. Transmisja z gali od godziny 19 w player.pl, a od 21 w TVN.

FRYDERYKI 2021 - TRNASMIJSA NA ŻYWO Z GALI W TVN24.PL OD 21

Fryderyki 2021 wręczone zostaną w 19 kategoriach muzyki rozrywkowej i trzech kategoriach jazzowych. O nominacje ubiegało się 321 albumów, 402 teledyski i 355 utworów, w tym 54 jako nowe wykonania dawnych piosenek. Niemal 260 twórców rywalizowało w kategoriach Autor Roku i Kompozytor Roku, a 127 producentów – w kategorii Producent Muzyczny Roku. O miejsce w pierwszej piątce najważniejszych debiutantów ubiegłego roku walczyło 85 artystów.

Fryderyki 2021. Kto ma szansę na statuetkę?

Krzysztof Zalewski zdobył pięć nominacji. Artysta ma szansę na statuetkę w kategoriach: Kompozytor Roku, Autor Roku, Producent Muzyczny Roku, Teledysk Roku (za klip "Annuszka") oraz Album Roku Pop Alternatywny (za "Zabawę"). Jako współtwórca płyty "Herbert 3.0", jest także nominowany w kategorii Album Roku Muzyka Poetycka.

Pięć nominacji ma sanah, a cztery Lanberry.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Galę będzie można oglądać w player.pl od 19.00, a w TVN od 21.00.

Krzysztof Zalewski w towarzystwie orkiestry kameralnej. Koncert tylko w PlayerzePlayer

Fryderyki 2021. Kto wystąpi?

Przed rozpoczęciem wręczania nagród na szczecińskiej scenie wystąpią: sanah, Margaret, Natalia Nykiel, Lanberry, Kayah i Viki Gabor, Hania Rani i Mela Koteluk, Natalia Szroeder i Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski, Sobel, Włodi, Grzegorz Hyży, Tomek Lipiński oraz zespoły Nocny Kochanek i EABS.

W marcu tego roku Złotym Fryderykiem uhonorowano Krzysztofa Krawczyka. Artysta miał odebrać nagrodę podczas uroczystej gali wieńczącej Fryderyk Festiwal 2021. Niestety, nie zdążył. Zmarł 5 kwietnia 2021. Podczas czwartkowej gali pojawią się piosenki Krawczyka w wykonaniu duetów: Natalii Przybysz i Skubasa, Kasi Lins i Vito Bambino oraz Ani Dąbrowskiej i Gromee'ego. 

W środę wieczorem wręczono statuetki tym, którzy docenieni zostali w ubiegłym roku. W związku z wybuchem pandemii COVID-19 ubiegłoroczna gala została odwołana. Odczytano jedynie listę nagrodzonych.

Studenci pokochali Krzysztofa Krawczyka10.04.TVN 24 Poznań

Fryderyki - najważniejsze nagrody muzyczne w kraju

Fryderyki - najważniejsze nagrody polskiego przemysłu muzycznego - przyznawane są od 1994 roku. Od 1999 roku przyznaje je powołana przez ZPAV Akademia Fonograficzna, która zrzesza ponad 1 400 członków: twórców, kompozytorów, dziennikarzy muzycznych, przedstawicieli branży fonograficznej oraz artystów nominowanych w poprzednich edycjach nagród.

Fryderyka, w obecnej formie, zaprojektowała w 1996 roku polska rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich. Laureaci wyłaniani są podczas dwuetapowego głosowania. Najpierw członkowie Akademii Fonograficznej głosują na wybrane przez siebie pozycje z listy wydawnictw fonograficznych z danego roku, która powstaje na podstawie nadesłanych przez wydawnictwa zgłoszeń. To po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłanianych jest pięć nominacji. Wówczas członkowie Akademii ponownie oddają głosy, tym razem już na jedną nominację z każdej kategorii.

Od 2001 roku wręczany jest również Złoty Fryderyk, przyznawany bez nominacji za całokształt osiągnięć artystycznych, a jego laureatami zostali do tej pory między innymi: Irena Santor, Ewa Demarczyk, Wojciech Kilar, Tomasz Stańko, Lech Janerka, Urszula Dudziak, Zbigniew Wodecki, Robert Brylewski, Olga "Kora" Sipowicz, Perfect, Tomasz Lipiński i Czesław Bartkowski.

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl