List van Gogha i Gauguina o wizytach w domach publicznych sprzedany na aukcji za ponad 210 tysięcy euro

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
pp/pm
Źródło:
PAP
PAP/EPA/DROUOT HANDOUTList napisany przez van Gogha i Gauguina został sprzedany na aukcji za ponad 210 tysięcy euro

Na aukcji w Paryżu sprzedano w środę list z 1888 roku napisany przez artystów Vincenta van Gogha i Paula Gauguina, opisujący ich wizyty w domach publicznych i dyskusje o przyszłości sztuki. Licytacja osiągnęła kwotę ponad 210 tysięcy euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

List za 210 600 euro (około 940 tysięcy złotych) kupiła we wtorek na aukcji Fundacja Vincenta van Gogha, która wystawi nowy nabytek w Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie - podała agencja Reutera.

Jak podkreślono, to jedyny list, który holenderski malarz napisał wspólnie z innym artystą, a także najważniejszy dokument związany z van Goghiem, który był dotąd w rękach prywatnych.

Fragment listu napisanego przez Vincenta van Gogha i Paula GauguinaPAP/EPA/DROUOT HANDOUT

"Zrobiliśmy kilka wycieczek po burdelach"

Artyści pod koniec 1888 roku podczas pobytu we francuskiej miejscowości Arles wspólnie napisali list do malarza Emile'a Bernarda. Opisali w nim swoje rozmowy na temat sztuki i pracy.

W liście van Gogh pochlebnie wyrażał się o Gauguinie, a ten odrzucał komplementy i prosił Bernarda, żeby "nie słuchał Vincenta". "Teraz coś, co Cię zainteresuje - zrobiliśmy kilka wycieczek po burdelach i jest prawdopodobne, że często będziemy tam chodzić do pracy" - napisali malarze na kartkach w kratkę.

Gauguin spędził około dwóch miesięcy z van Goghem w Arles. List powstał tydzień po przyjeździe francuskiego malarza.

Autor:pp/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/DROUOT HANDOUT