Kultura i styl

"Książę i dybuk" nagrodzony w Wenecji

Kultura i styl

Polski dokument "Książę i dybuk"
Against GravityElwira Niewiera, Piotr Rosołowski odebrali nagrodę w Wenecji

Polski dokument "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu opowiadającego o kinie i sztuce filmowej podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Film został zaprezentowany w festiwalowej sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema i walczył o nagrodę dla najlepszego dokumentu opowiadającego o kinie i sztuce filmowej.

"Książę i dybuk" jest to dokumentalna podróż śladami filmowca Michała Waszyńskiego (1904-1965), twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera między innymi mistycznego, "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Syn biednego kowala, książę na wygnaniu

Michał Waszyński (właściwe Mosze Waks) był rozchwytywanym w przedwojennej Polsce reżyserem, a potem wpływową osobistością europejskiej i amerykańskiej kinematografii, który, jak pokazują autorzy dokumentu, własne życie zamienił w wyjątkowy filmowy scenariusz.

Syn biednego kowala z Kowla na Wołyniu zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Przed II wojną światową wyreżyserował ponad 40 filmów w Polsce, między innymi "Pieśniarz Warszawy", "Co mój mąż robi w nocy?", "Antek policjmajster", "Znachor", "Włóczęgi".

Jako żołnierz II Korpusu Polskiego Waszyński był w Egipcie i Włoszech, robił zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino.

Po wojnie współpracował z Orsonem Wellesem, był odkrywcą talentu Audrey Hepburn.

Filmowy życiorys Waszyńskiego

Twórcy dokumentu starają się rozwikłać tajemnicę fascynującej postaci Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał tożsamość i od nowa pisał własną biografię. Jego zagadkową sylwetkę prezentują na tle historii polskiej i światowej kinematografii oraz tragicznych wydarzeń wojny i Zagłady.

Elwira Niewiera to autorka filmów dokumentalnych. Jej poprzedni film "Efekt domina" był prezentowany na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobył wiele nagród.

Piotr Rosołowski jest reżyserem i operatorem, współautorem nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku" oraz współreżyserem "Efektu domina". Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, między innymi nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line" w reżyserii Reto Caffiego

Autor: tmw//now / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Venturelli/WireImage

Pozostałe wiadomości