"Tutaj wszystko się zaczyna". Festiwal Młodzi i Film

TVN24

O Wielkiego Jantara powalczy m.in. "Serce miłości" Łukasza RondudyGutek Film
wideo 2/6

Prawie 100 projekcji filmowych, koncerty, spotkania z aktorami i filmowcami oraz wydarzenia branżowe - w poniedziałek rusza 37. Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. W programie konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Gościem specjalnym będzie Marek Koterski. Impreza potrwa do soboty.

Festiwal Młodzi i Film to najstarsza w Polsce impreza branżowa, podczas której można zobaczyć tylko debiuty.

- Tutaj wszystko się zaczyna! Szczerość płynąca z ekranu i szczerość za szczerość płynąca z widowni. Nie ma lepszej recepty na to, aby nasze filmy nie utraciły swojego powabu i swojej młodości – mówił dyrektor programowy festiwalu Janusz Kijowski.

W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych o Wielkiego Jantara powalczy 11 filmów:

"53 wojny", reż. Ewa Bukowska;

"Atak paniki", reż. Paweł Maślona;

"Catalina", reż. Denijal Hasanović;

"Dzień czekolady", reż. Jacek Piotr Bławut;

"Odnajdę cię", reż. Beata Dzianowicz;

"Photon", reż. Norman Leto;

"Podatek od miłości", reż. Bartłomiej Ignaciuk;

"Reakcja łańcuchowa", reż. Jakub Pączek;

"Serce miłości", reż. Łukasz Ronduda;

"Wieża. Jasny dzień", reż. Jagoda Szelc;

"Zgoda", reż. Maciej Sobieszczański.

Zwiastun filmu "Wieża. Jasny dzień" Jagody Szelc
FPFF w Gdyni

W konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych znalazły się 52 tytuły, w tym 20 fabuł, 20 filmów dokumentalnych i 12 animacji.

Retrospektywa Marka Koterskiego

W programie są także debiuty zagraniczne, pełnometrażowe dokumenty, filmy jurorów, Teatroteka, spotkania "Szczerość za szczerość" z ekipami filmów konkursowych oraz Retrospektywa Marka Koterskiego.

- Reżyser osobiście wybrał pięć filmów, które zostaną zaprezentowane festiwalowej publiczności - podkreśliła Liwia Mądzik, wicedyrektor programowa festiwalu.

Marek Koterski będzie gościem specjalnym imprezy. Wraca do Koszalina po ponad trzydziestu latach - w 1985 roku debiutował tam filmem "Dom wariatów".

- Dla mnie to też wspaniałe, że będę gościem festiwalu, na którym wszystko, co dobre się zaczęło. Jestem tym radośnie zaszczycony - podkreślił Koterski. Z publicznością spotka się 23 czerwca.

Do Koszalina przyjedzie prawie 500 gości, między innymi: Magdalena Berus, Jowita Budnik, Janusz Chabior, Aleksandra Domańska, Dobromir Dymecki, Jakub Gierszał, Michał Żurawski.

Nagrody

Filmy oceni jury pod przewodnictwem Xawerego Żuławskiego i Anny Jadowskiej. Poza nagrodami regulaminowymi przyznane zostaną również: Nagroda Publiczności, Nagroda Jury Młodzieżowego, Nagrody Dziennikarzy oraz Nagrody Specjalne dla filmów krótkometrażowych - Canal+, marki dr Ireny Eris i Legalnej Kultury.

Zakończenie festiwalu 23 czerwca.

Zwiastun filmu Pawła Maślony "Atak paniki"
Akson Studio

Autor: js//rzw / Źródło: tvn24.pl