Kultura i styl

Festiwal Mayday bez "wspomagania"

Kultura i styl

Festiwal Mayday bez "wspomagania"
TVN24, fot. PAPFestiwal Mayday bez "wspomagania"

Tysiące fanów muzyki elektronicznej i tylko 9 osób zatrzymanych z narkotykami. To według policji sukces corocznej kontroli uczestników katowickiej imprezy Mayday, na której z roku na rok maleje liczba osób ze środkami odurzającymi, uważają funkcjonariusze.

- Cieszymy się, że po tylu latach prowadzonych kontroli liczba osób, które zdecydowały się zabrać na tę imprezę narkotyki, wreszcie wyraźnie spadła - powiedział w czwartek rzecznik katowickiej policji, podkomisarz Jacek Pytel.

Przyłapane w tym roku osoby miał przy sobie pojedyncze porcje marihuany, amfetaminy i ecstasy. Według Pytla, przy tak zorganizowanej kontroli nie ma praktycznie żadnych szans, aby bezkarnie prześliznąć się na imprezę ze środkami odurzającymi.

Psy wyczuwały narkotyki nawet u osób, które co prawda tego dnia nie miały ich przy sobie, ale kiedyś nosiły je w kieszeniach. Jeden z tegorocznych uczestników Mayday chciał zmylić nosy "czworonogich funkcjonariuszy", dodając do woreczka z narkotykami kawę, pieprz, sól i inne przyprawy. Także to nie pomogło.

Mayday - elektroniczne święto

Festiwal Mayday odbywał się w Katowicach po raz 11. Zabawa trwała od środowego wieczora do czwartku rano. Podobnie jak w poprzednich latach, jej uczestników sprawdzało kilkudziesięciu policjantów i celników z psami wyspecjalizowanymi w poszukiwaniu narkotyków.

Wcześniej - mimo że uczestnicy zabawy wiedzieli o kontrolach - funkcjonariusze wyłapywali regularnie po kilkadziesiąt osób, które miały przy sobie środki odurzające.

Festiwal Mayday narodził się w 1991 r. w Berlinie. W Katowicach odbywał się po raz jedenasty, organizowany jest zawsze 10 listopada. W tym roku w Spodku pojawiło się ponad 30 didżejów, którzy prezentowali muzykę na trzech scenach. Według policji, w imprezie wzięło udział kilka tysięcy osób.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. PAP

Pozostałe wiadomości