Kultura i styl

Fantastyczny zlot

Kultura i styl

Aktualizacja:
Stanisław MąderekZobacz oficjalny zwiastun Polconu 2007

Warsztaty rysunku pod okiem mistrzów komiksu, spotkania z polskimi i zagranicznymi pisarzami, a także targi PopKultury. Wielkimi krokami zbliża się 'Polcon' - największy, ogólnopolski zlot miłośników fantastyki, a jego organizatorzy wierzą, że rozmachem przewyższy wszystkie imprezy tego typu.

Raz do roku z całej Polski zjeżdżają się ludzie obdarzeni niezwykłymi umiejętnościami. Niektórzy potrafią obejrzeć 200 razy "Gwiezdne Wojny" i... nadal chcieć je oglądać. Inni są w stanie cytować dialogi z dowolnego komiksu o Spidermanie. Są też tacy, którzy znają się na elfach i trollach lepiej niż na obsłudze pralki. Jeśli choć trochę przypominacie takie osoby - powinniście wybrać się na Polcon. A nie wiecie, czym jest fandom? Tym lepiej, przekonacie się na miejscu.

To już 22 edycja Polconu najważniejszego, cyklicznego zlotu miłośników fantastyki, a jej organizatorzy chcą by została także zapamiętana jako najlepsza. Nie ukrywają, że ich celem jest pobicie rekordu z 1999 roku, kiedy na zlot przybyło ponad 1200 osób z całej Polski. Czy im się uda? Będzie można się przekonać w dniach 30 sierpnia-2 września w warszawskim hotelu "Gromada" przy ul. 17 Stycznia 32.

Swoją obecność zapowiedzieli znani polscy autorzy fantastyki między innymi: Marek S. Huberath - gość honorowy Polconu, zdobywający polski rynek wydawniczy niczym burza Jakub Ćwiek, Maja Lidia Kossakowska, tytularna właścicielka pałacu Kossakowskich, a także starzy wyjadacze: Jarosław Grzędowicz i Jacek Piekara. Na Polconie nie zabraknie cenionych i nagradzanych przez czytelników pisarek Anny Brzezińskiej i Ewy Białołęckiej. Przyjadą też goście z zagranicy. - Mamy w programie spotkanie z Tadem Williamsem i Halem Duncanem, autorami znanymi na całym świecie - mówi tvn24.pl rzecznik prasowy Polconu Andrzej Lechowicz.

W trakcie imprezy poznamy nazwisko tegorocznych laureatów nagrody im. Janusza A. Zajdla, najważniejszego literackiego wyróżnienia dla autorów fantastyki, przyznawanego przez samych fanów. W tym roku wśród nominowanych znaleźli się m.in. najsłynniejszy polski autor fantasy Andrzej Sapkowski, Maja Lidia Kossakowska oraz debiutująca Magdalena Kozak.

Konwentowi towarzyszyć będą pierwsze targi PopKultury. Będzie można na nich kupić nie tylko książki, komiksy i gry, ale także oryginalne gadżety związane z fantastyką. Każdy przyzna, że chciał kiedyś mieć prawdziwy miecz świetlny albo własnego, choćby pluszowego smoka. Stoiska wykupiło kilkadziesiąt firm, więc będzie w czym wybierać.

Kolejną towarzyszącą imprezie atrakcją, będzie trzydniowy LARP w Pałacu Wilanowskim. Uczestnicy wcielą się w dworzan Jana III Sobieskiego. LARP to gra kostiumowa, w której gracze przebrani za odgrywane przez siebie osoby, spiskują, kłócą się i walczą o wpływy. Jeśli nigdy nie widzieliście niczego podobnego, powinniście to zobaczyć. Nie trzeba mieć pieniędzy, żeby mieć fantazję.

Źródło: tvn24.pl; reuters

Źródło zdjęcia głównego: Stanisław Mąderek