TVN24 | Kultura i styl

Eurowizja 2022. Krystian Ochman w finale

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl
Eurowizja 2022 - drugi półfinał
Eurowizja 2022 - drugi półfinałReuters
wideo 2/2
ReutersEurowizja 2022 - drugi półfinał

Eurowizja 2022 ruszyła w miniony wtorek. W czwartek w Turynie odbył się drugi tegoroczny półfinał Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentujący Polskę Ochman - czyli Krystian Ochman - dostał się do sobotniego finału.

Eurowizja 2022 w tym roku odbywa się w Turynie po tym, jak podczas ubiegłorocznego finału najwięcej punktów zdobył, pochodzący z Włoch, zespół Maneskin. Grupa szybko podbiła serca publiczności w najróżniejszych zakątkach świata. We wtorek - podczas pierwszego tegorocznego półfinału - wystąpili reprezentanci i reprezentantki 17 krajów. Do finału zakwalifikowali się przedstawiciele: Szwajcarii, Armenii, Islandii, Litwy, Portugalii, Norwegii, Grecji, Ukrainy, Mołdawii i Holandii.

Eurowizja 2022 - drugi półfinał

Czwartkowy koncert otworzył krótki występ taneczny zatytułowany "The Italian Way" ("Po włosku"), stworzony wokół słynnej włoskiej gestykulacji. Przewodnikiem po charakterystycznych dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego gestach rąk był jeden z gospodarzy tegorocznej Eurowizji, popularny prezenter telewizyjny Alessandro Cattelan. Część konkursową otworzył zespół The Rasmus z Finalndii piosenką "Jezebel".

Alessandro Cattelan podczas otwarcia drugiego półfinału EurowizjiPAP/EPA/Alessandro Di Marco

W trakcie przerwy na głosowanie na scenie wystąpili prowadzący konkurs piosenkarze: Włoszka Laura Pausini oraz brytyjsko-libański wokalista Mika. Duet wykonał połączone piosenki "Fragile" z repertuaru Stinga oraz "People Have the Power" Patti Smith. Następnie na scenie pojawiło się trio Il Volo, które reprezentowało Włochy podczas Eurowizji w Wiedniu w 2015 roku, zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Grupa znana z łączenia elementów opery i popu zaśpiewała nową wersję "Grande amore" - piosenki, którą siedem lat temu chcieli wygrać muzyczny konkurs. Jeden z wokalistów - baryton Gianluca Ginoble - nie mógł być obecny w PalaOlimpico - śpiewał z domu.

Eurowizja 2022 - występ Polaka

Jako 14. wystąpił Ochman - czyli reprezentujący Polskę 22-letni Krystian Ochman - z piosenką "River". Siódmy singiel z debiutanckiego krążka wokalisty skomponowali i napisali: Ochman, Adam "Atutowy" Wiśniewski, Mikołaj "Tribbs" Trybulec i Ashley Hicklin.

To pierwszy raz od 2017 roku, gdy reprezentantowi Polski udało się dostać do finału. Pięć lat temu Kasia Moś z piosenką "Flashlight" znalazła się na dziewiątym miejscu podczas półfinału, a ostatecznie - po koncercie finałowym - uplasowała się na 22.

Poza Polakiem do finału przeszli reprezentanci: Belgii, Czech, Azerbejdżanu, Finlandii, Estonii, Australii, Szwecji, Rumunii i Serbii.

Krystian OchmanZbigniew Meissner/PAP

Polska na Eurowizji

Polskę po raz pierwszy na Eurowizji reprezentowała Edyta Górniak, która z piosenką "To nie ja" zajęła drugie miejsce. Był to jak dotąd najlepszy wynik polskich artystów. Siódme miejsce w 2003 roku zajęła grupa Ich Troje, a w 2016 Michał Szpak z piosenką "Color of Your Love" znalazł się na ósmym miejscu.

W latach 2000, 2002, 2012 oraz 2013 Polska nie brała udziału w konkursie.

Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zbigniew Meissner/PAP

Pozostałe wiadomości