TVN24 | Kultura i styl

Finał Eurowizji bez Polski. Rafał odpadł w półfinale

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
tvn24.pl

Polska reprezentacja na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji odpadła po czwartkowym, drugim półfinale tegorocznej edycji. Rafał Brzozowski, zgłoszony do konkursu jako Rafał, znalazł się poza dziesiątką wybraną głosami widzów i jury z krajów uczestniczących. Finał Eurowizji w sobotę.

Eurowizja po raz 65. miała odbyć się w ubiegłym roku, ale w związku z wybuchem pandemii COVID-19 została po raz pierwszy w swojej historii odwołana. W związku z wygraną Duncana Laurence’a, reprezentanta Holandii w 2019 roku, Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 odbywa się w hali Ahoy w Rotterdamie. To piąta edycja w historii, organizowana w Holandii. 

Podczas czwartkowego półfinału wystąpił reprezentant Polski Rafał Brzozowski, który na konkurs został zgłoszony jako Rafał. Wykonał piosenkę "The Ride". Jej autorami są: Thomas Karlsson, Clara Rubensson, Johan Mauritzson i Joakim Övrenius. Do finału nie awansował.

Eurowizja 2021. Kto zaśpiewa w finale?

Awansowali za to reprezentanci: Islandii, Albanii, Bułgarii, Serbii, Mołdawii, Portugalii, San Marino, Szwajcarii, Grecji oraz Finlandii.

W tegorocznej edycji biorą udział reprezentacje 39 krajów zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Zgodnie z zasadami konkursu wprowadzonymi w 2008 roku, przed wielkim finałem, który odbędzie się w sobotę, zorganizowane zostały dwa półfinały. We wtorek wystąpili przedstawiciele 16 państw i krajów, w czwartek – kolejnych 17. Tak zwana Wielka Piątka (Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy, czyli kraje płacące największe składki na rzecz EBU) oraz kraj organizujący daną edycję, nie muszą brać udziału w półfinałach. Podczas każdego z koncertów najlepsza 10 przechodzi do finału.

We wtorek zakwalifikowały się reprezentacje: Azerbejdżanu, Litwy, Rosji, Szwecji, Cypru, Norwegii, Belgii, Izraela, Ukrainy i Malty. 

Autor:tmw\mtom

Źródło: tvn24.pl