Polski wieczór w Sewilli. Wielkie zwycięstwo "Zimnej wojny"

TVN24

"Zimna wojna" tryumfuje podczas rozdania "europejskie Oscary"tvn24
wideo 2/37

31. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych zdominowana została w sobotę wieczorem przez polskie koprodukcje. Pięć statuetek trafiło do "Zimnej wojny" - w tym dla najlepszego filmu, a za najlepszą pełnometrażową animację uznano "Jeszcze dzień życia".

TAK RELACJONOWALIŚMY 31. GALĘ EUROPEJSKICH NAGRÓD FILMOWYCH

Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej zostały ustanowione w 1988 r. Miały stanowić przeciwwagę dla amerykańskich Oscarów i stać się główną nagrodą filmową zjednoczonej Europy.

Najwięcej wyróżnień w tym roku zdobyła "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Polska koprodukcja została Europejskim Filmem 2018 roku. Paweł Pawlikowski otrzymał statuetki w kategoriach: Europejski Reżyser 2018 oraz Europejski Scenarzysta 2018. Jarosław Kamiński doceniony został za montaż. Joanna Kulig za rolę Zuli uznana została za Europejską Aktorkę 2018.

Opowieść o miłości niemożliwej

"Zimna wojna" to opowieść o miłości tak toksycznej, że aż niemożliwej. Wiktor (Tomasz Kot) poznaje Zulę (Joanna Kulig) w 1949 roku podczas przesłuchań do nowo powstającego zespołu ludowego Mazurek. Grupa ma być wizytówką kulturalną PRL-u. Wiktor angażuje Zulę do zespołu. Nie ukrywa swoich intencji - ma zamiar ją uwieść. Rodzi się między nimi wieloletni romans.

Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się po koszmarze wojny do życia Europie. W tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami z paryskich barów minionego wieku.

Pawlikowski napisał scenariusz filmu wraz z Januszem Głowackim, dziś już nieżyjącym i we współpracy z Piotrem Borkowskim. Ekipa kręciła "Zimną wojnę" w Polsce, we Francji i Chorwacji.

- Mistrzowskie jest to, co się Pawłowi udało: ludzie obejrzeli polski folklor, słuchali piosenki "Dwa serduszka". Słyszałem później co chwilę: teraz inaczej na twój kraj patrzę. To jest coś bardzo mocnego. Paweł zrobił bardzo osobisty film, w którym pokazał swój stosunek do Polski. Jest to piękny obraz, pokazujący trudy, z jakimi nasz kraj się zmagał - mówił w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Kot.

"Paweł zrobił bardzo osobisty film"tvn24.pl

Animowana historia o Kapuścińskim

"Jeszcze dzień życia" Hiszpana Raula de la Fuente i Polaka Damiana Nenowa powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańskiej. Światową premierę miał podczas Pokazów Specjalnych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W Polsce premierowo zaprezentowany został w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Animacja powstała na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu, piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku. Reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagało wyjścia poza rolę obserwatora. By opowiedzieć historię Angoli, sam będzie musiał przejść głęboką przemianę.

"Jeszcze dzień życia" łączy elementy klasycznej animacji fabularnej, filmowego dokumentu i reportażu.

"Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raula de la FuenteNext Film

Europa stawia na różnorodność

- Dzisiaj celebrujemy nasze różnice, jednoczymy się w naszej różnorodności. Europa nie jest jednym głosem, ale chórem różnych głosów. Dzisiejsi prowadzący pochodzą z północy, południa, wschodu i zachodu, a także z centrum Europy - powiedziała, otwierając galę, Agnieszka Holland.

Ta różnorodność odzwierciedlona została w docenionych twórcach i filmach.

Europejską Komedią 2018 zostało dzieło Armando Iannucciego "Śmierć Stalina". W rolach głównych zobaczyliśmy między innymi laureatów Złotych Globów - Steve'a Buscemiego i Jeffreya Tambora, członka legendarnej ekipy Monty Pythona - Michaela Palina, filmową dziewczynę Bonda - Olgę Kurylenko oraz wielokrotnie nagradzanych aktorów - Jasona Isaacsa i Paddy'ego Considine’a.

Europejskim Odkryciem 2018 został belgijski film "Dziewczyna" Lukasa Dhonta.

Statuetkę dla najlepszego europejskiego aktora roku otrzymał rywalizujący w tej kategorii z Tomaszem Kotem Marcello Fonte, odtwórca głównej roli - uprzejmego fryzjera dla psów, który zostaje wciągnięty w mafijne porachunki - w "Dogmanie" Mateo Garrone.

"Dogman" reż. Matteo GarroneM2 Films

Europejskie Nagrody Filmowe 2018:

Europejski Film: "Zimna wojna"

Europejska Komedia: "Śmierć Stalina"

Europejskie Odkrycie - Nagroda FIPRESCI: "Dziewczyna" Lucas Dhont

Europejski Film Dokumentalny: "Bergman - Rok z życia" reż. Jane Magnusson

Europejski Pełnometrażowy Film Animowany: "Jeszcze dzień życia" reż. Raul de la Fuente i Damian Nenow

Europejski Film Krótkometrażowy: "Gli anni" reż. Sara Fgaier

Europejski Reżyser: Paweł Pawlikowski

Europejska Aktorka: Joanna Kulig "Zimna wojna"

Europejski Aktor: Marcello Fonte "Dogman"

Europejski Scenarzysta: Paweł Pawlikowski "Zimna wojna"

"Joannie Kulig już udało się to, co nie udało się innym"tvn24

Autor: Tomasz-Marcin Wrona//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP